Nieco ponad 170 łóżek może mieć kolejny szpital tymczasowy w małej hali Tauron Areny Kraków. Prace adaptacyjne rozpoczną się po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń.
Premier Mateusz Morawiecki zobowiązał spółki Skarbu Państwa do budowy szpitali tymczasowych dla pacjentów chorych na COVID-19. W Małopolsce placówki takie w Krakowie i w Krynicy-Zdroju ma uruchomić Tauron.
„Pierwsze łóżka będą gotowe dla pacjentów w połowie listopada” – mówił prezes Taurona Wojciech Ignacok.
Przedstawiciele Taurona, władz miasta i spółki Arena Kraków SA, która zarządza hala, są już po pierwszych rozmowach.
„Grupa Tauron prowadzi prace koncepcyjne na terenie obiektu. Odprawy dotyczące powstania szpitala odbywają się każdego dnia. Zamierzamy rozpocząć prace budowlane, najszybciej jak się da, po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zgód” – powiedział PAP rzecznik prasowy Tauron Polska Energia SA Łukasz Zimnoch. Dodał, że prace aranżacyjne w obiekcie zajmą około dwóch tygodni.
Mała hala Tauron Areny Kraków na co dzień jest wykorzystywana podczas treningów, turniejów sportowych, targów, konferencji i wydarzeń kulturalnych. Jej płyta główna ma 1,75 tys. mkw. Zmieszczą się tam 152 łóżka ogólne i 20 łóżek intensywnej terapii (z respiratorami).
Za obsługę medyczną szpitala w Tauron Arenie ma odpowiadać Szpital im. S. Żeromskiego.
– Szacujemy, że dla zabezpieczenia 152 łóżek ogólnych i 20 stanowisk intensywnej terapii potrzeba około 400 osób, w tym co najmniej 30 lekarzy i ok. 150 pielęgniarek – powiedział PAP dyrektor Szpitala im. Żeromskiego Jerzy Friediger.
Dodał, że liczy na wparcie ratowników medycznych i studentek wyższych lat szkół pielęgniarskich.
– W odzieży ochronnej nie można pracować dłużej niż cztery godziny, a to oznacza, że na każdą zmianę musimy mieć dwukrotnie więcej personelu. Konieczne są także gwarancje finasowania funkcjonowania tego szpitala, ponieważ już teraz powinienem negocjować warunki zatrudnienia z przyszłymi pracownikami – mówił dyrektor Friediger.
W Małopolsce działa już jeden szpital tymczasowy urządzony w kompleksie dawnego Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego. Są tam 32 łóżka i 8 stanowisk intensywnej terapii. We wtorek w szpitalu tym przybywało 35 pacjentów, którzy są tam kierowani po zdiagnozowaniu w Szpitalu Uniwersyteckim przy Jakubowskiego. Docelowo łóżek ma być 200, a stanowisk z respiratorami 30, ale będą one uruchamiane stopniowo, w miarę jak możliwe będzie zwiększenie liczby personelu.
Wciąż trwają rozmowy o utworzeniu szpitala tymczasowego w hali EXPO Kraków, przy ul. Galicyjskiej. Czwarty szpital ze 150 łóżkami dla pacjentów z COVID-19 Grupa Azoty uruchomi w hali Cracovii przy al. Focha.