Olsztyn ma 667 lat. 31 października 1353 roku gród nad Łyną otrzymał prawa miejskie. W tym roku, z powodu pandemii, jubileusz nie może być hucznie świętowany. Jednak propozycją na urodziny Olsztyna jest spotkanie z historią.
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na swój kanał YouTube, gdzie można znaleźć słuchowisko-legendę „Zaklęty zamek w lesie olsztyńskim” autorstwa Marii Zientary-Malewskiej. Treść została wzbogacona animacją Kamila Iwańczyka, a w rolę lektora wcieliła się olsztyńska bibliotekarka Małgorzata Karpiesiuk.
Warto też wrócić do festiwalu literatury podróżniczej dla dzieci i młodzieży „Tropy”, którego gościem był Wojciech Kujawski, autor jednej z najpopularniejszych serii książek o historii i życiu mieszkańców Warmii i Mazur. Jego ostatnia publikacja, „Olsztyn: lasy, jeziora. Szlak wędrowny”, to opowieść o Olsztynie i otaczających go terenach.
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza natomiast na oryginalną wystawę. W pobliżu sceny staromiejskiej prezentowane będą olsztyńskie sgraffita. Zdjęcia i ciekawostki na temat zdobień na olsztyńskich budynkach będą prezentowane na wielkoformatowych planszach. Można też o nich przeczytać w III tomie Olsztyńskiego Rocznika Konserwatorskiego. Wystawę będzie można oglądać do 18 listopada.
Pierwsza wzmianka o obecnym Olsztynie pojawiła się w 1334 roku. Wówczas Henryk von Luter założył w zakolu rzeki Łyny drewniano-ziemną strażnicę, nadając jej nazwę Allenstein (Gród nad Łyną). Prawa miejskie i nazwę Allenstein (dla Polaków Holstin, a później Olstyn) miasto otrzymało 31 października 1353 roku. Zasadźcą i pierwszym burmistrzem Olsztyna był Jan z Łajs.