Dziś (sobota) w diecezji kieleckiej odbędzie się Noc Świętych. Wydarzenie jest organizowane od kilku lat w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych.
Jego celem jest przybliżanie historii życia osób kanonizowanych i beatyfikowanych oraz przypominanie istoty święta obchodzonego przez Kościół Katolicki 1 listopada.
W tym roku centralne nabożeństwo z udziałem księdza biskupa Jana Piotrowskiego odbędzie się 31 października o godzinie 20 w kościele akademickim św. Jana Pawła II przy ul. Wesołej w Kielcach. Zgodnie z aktualnymi obostrzeniami dla strefy czerwonej, w tej świątyni może przebywać ok 60 osób. Dlatego nabożeństwo będzie także transmitowane w Internecie.
Tegoroczne hasło przewodnie spotkania będzie brzmiało: „Święci na czas pandemii” – zapowiada ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
– Będziemy chcieli przywołać kilka postaci osób świętych, które wykazywały się heroiczną postawą w czasach różnych zaraz, które panowały w świecie. Będziemy modlić się przez ich wstawiennictwo, powierzając Bogu ten trudny dla nas czas i prosząc, by wskazywali nam drogę do świętości – dodaje.
W tym roku zamiast relikwii wiernym będą towarzyszyły obrazy świętych. Pojawią się np. święci: Roch, Rozalia, Sebastian, Gertruda, Jerzy i Aleksy, który większość swojego życia spędził, jako żebrak. Jest m.in. orędownikiem w czasie epidemii – dodaje ks. Marcin Boryń.
– To dlatego, że podobno osoby przybywające do jego grobu w ciągu tygodnia od jego śmierci były uzdrawiane z chorób zakaźnych – mówi ks. Marcin.
Przywoływany w sytuacji epidemii jest też św. Roch, który w wieku 19 lat stracił rodziców. Po sprzedaniu majątku udał się do Rzymu. Po drodze zastała go epidemia dżumy.
– Został w miejscowości Acquapendente, gdzie opiekował się zarażonymi. Później spędził 3 lata w Rzymie. Przez jego wstawiennictwo już wtedy dokonało się wiele uzdrowień. Później, wracając do Francji, sam zaraził się dżumą. By nie narażać innych, ukrył się w pobliskim lesie. Także on miał wtedy doświadczyć cudownego ozdrowienia – dodaje ks. Boryń.
W tym roku kieleckiej Nocy Świętych z powodu ograniczeń epidemicznych nie będzie towarzyszyła procesja z relikwiami na cmentarz. Nabożeństwo odbędzie się w całości w kościele. Zaplanowano konferencję, liturgię słowa, prezentację świętych oraz adorację przed Najświętszym Sakramentem.
W diecezji kieleckiej, decyzję o zorganizowaniu Nocy Świętych podjęto dotąd także w Piekoszowie, Łopusznie, Małogoszczu, Miechowie, Stopnicy i Strawczynie.