Jan Puk z Trześni koło Sandomierza został laureatem tegorocznej edycji nagrody „Gwiozda Łowicka”. Komisja przyznająca nagrodę w imieniu burmistrza Łowicza, doceniła dorobek Jana Puka w dziedzinie twórczości ludowej. Imię i nazwisko twórcy znalazło się w Alei Gwiozd Łowickich znajdującej się na starym rynku. Jest ona tworzona od 10 lat.
Jan Puk w rozmowie z Radiem Kielce powiedział, że ta nagroda jest dla niego ważna, ponieważ potwierdza, że jego praca jest potrzebna i doceniana także w innych regionach Polski .
– Służę dla dobra ojczyzny, cieszę się że mogę pracować, bo żyć – to działać dla przyszłych pokoleń, to moja dewiza życiowa – stwierdził Jan Puk. Podkreślił, że zależy mu na kontynuowaniu dawnych tradycji i pokazywaniu kultury swoich przodków, czyli Lasowiaków, ludzi którzy żyli w widłach Wisły i Sanu.
Na swoich rzeźbach Jan Puk przedstawia m.in. dawne życie na wsi np. prace w polu, czy przy cięciu drewna. Wykonuje również świątki, rzeźby o tematyce patriotycznej oraz zabawki. Ta ostatnia dziedzina jest szczególnie bliska Janowi Pukowi. Robi zarówno ruchome, jak i statyczne drewniane zabawki, takie jakimi przed wiekami bawiły się dzieci na wsi, bo na inne rodziców nie było stać. To m.in. wiatraczki, bączki, pajacyki i wiele innych.
Pokaźną kolekcję drewnianych zabawek Jana Puka posiada Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, z którym jest związany od 35 lat. Jego prace znajdują się w wielu miejscach w Polsce i za granicą. Artysta przekazuje je bezpłatnie. Jego rzeźby są m.in. w Muzeum Zabawek w Kielcach, w muzeach w Hamburgu w Niemczech, w Nyiregyhazie na Węgrzech, we Lwowie na Ukrainie, w Warszawie, Leżajsku, a także w wielu szkołach w województwie świętokrzyskim i podkarpackim. Kilkanaście lat temu Jan Puk został laureatem międzynarodowego konkursu rzeźbiarskiego za swoją ruchomą pracę pt. Pilarze.
Wnioskodawcą nagrody dla Jana Puka było Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Dyrektor Dominik Płaza reprezentował laureata podczas uroczystości w Łowiczu, ponieważ ten nie mógł osobiście w niej uczestniczyć. Przekazanie nagrody odbyło się w domu artysty w Trześni.
Jan Puk kończy w tym roku 80 lat. Oprócz rzeźbienia jego pasją jest także spisywanie dawnych wspomnieć z życia Lasowiaków, a także propagowanie kultury ludowej poprzez uczestnictwo w pogadankach organizowanych w szkołach i instytucjach kultury. Epidemia koronawirusa z przyczyn oczywistych zawiesiła tę działalność artysty.