Pochodzący z Kielc aktor Wiesław Gołas otrzymał od Andrzeja Dudy, prezydenta RP gratulacje i życzenia z okazji zbliżających się 90. urodzin artysty.
W liście do Wiesława Gołasa prezydent wyraził najwyższe uznanie dla talentu i kunsztu artysty, które – jak napisał – zaowocowały wybitnym dorobkiem aktorskim teatralnym, filmowym i kabaretowym.
Prezydent podkreślił, że dzięki jego „występom łatwiej było znieść tamtą duszną atmosferę” komunizmu.
Andrzej Duda podziękował Wiesławowi Gołasowi również za kreowane na srebrnym ekranie role w filmach wojennych. Prezydent podkreślił, że są one ważnym rozdziałem twórczości artysty.
„Czerpie Pan przy tym z własnych wspomnień o dramatycznych przeżyciach okupacyjnych swoich i rodziny. Zapewne także dlatego role w tych obrazach cechuje nie tylko doskonałość rzemiosła, ale też pewien rys osobisty, wynikający ze wspólnych doświadczeń Pańskiego pokolenia” – czytamy w liście.
Prezydent życzył Wiesławowi Gołasowi „słusznej satysfakcji z dokonań artystycznych, dużo zdrowia i pogody ducha”. Zapewnił też o szacunku i sympatii dla artysty.
Wiesław Gołas, to polski aktor teatralny i filmowy, który urodził się w Kielcach 9 października 1930 roku. Przed wybuchem II wojny światowej przyszły aktor uczęszczał do szkoły powszechnej na kieleckim Baranówku, a następnie do Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. W 1943 roku wstąpił do Szarych Szeregów. Przybrał pseudonim „Wilk”. Uczestniczył w akcjach zdobywania broni, a także w rozstrzelaniu konfidenta. W grudniu 1944 roku podczas nieudanej akcji, został aresztowany przez gestapo. Trafił do celi, w której wcześniej więziony był jego ojciec. Po wojnie studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Studia ukończył w 1954 roku. Na deskach zadebiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze.W latach 1955 – 1985 był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie, w od 1985 do 1992 roku Teatru Polskiego w Warszawie. Twórca doskonałych kreacji komediowych, współtwórca „Kabaretu Koń”, członek „Kabaretu Dudek”, wykonawca piosenki „W Polskę idziemy” autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego. Występował również w Teatrze Polskim w Warszawie.Zagrał w blisko stu filmach. Znany jest z takich, jak m.in. „Żona dla Australijczyka”. „Kapitan Sowa na tropie”, „Czterej Pancerni i Pies”, „Lalka”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Potop”, „Nie ma róży bez ognia”, „Brunet wieczorową porą”, „Zaklęty dwór”, „Alternatywy 4”, czy „Czterdziestolatek. 20 lat później”.