Od jutra, 9 września rolnicy poszkodowani w wyniku epidemii koronawirusa mogą składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej.
Dokumenty należy składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Programem objęci są hodowcy, którzy na dzień 1 marca byli posiadaczami bydła domowego, owiec, kóz, trzody chlewnej oraz drobiu. Pomoc otrzymają również rolnicy prowadzący uprawę roślin ozdobnych w ogrzewanych szklarniach i tunelach foliowych.
Ubiegający się o wsparcie muszą spełniać kryteria dotyczące liczby zwierząt. Dla każdego gatunku jest ona inna. W przypadku drobiu hodowlanego wynosi co najmniej tysiąc sztuk, natomiast w przypadku świń wystarczy, że na dzień 1 marca hodowca posiadał jedno takie zwierzę i wykaże, że od listopada do końca maja urodziło się w jego gospodarstwie kolejnych 21 świń.
– Hodowcy roślin ozdobnych muszą posiadać co najmniej 25 metrów kwadratowych szklarni, albo 50 metrów kwadratowych tuneli foliowych – poinformowała Anna Paluch, zastępca dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.
Pomoc finansowa ma formę jednorazowej płatności ryczałtowej i jest uzależniona od rodzaju i wielkości prowadzonej produkcji rolnej. Jeżeli rolnik 1 marca posiadał od 3 do 20 sztuk bydła domowego to otrzyma pomoc w wysokości 5 tysięcy 100 złotych. Jeżeli miał od 21 do 30 sztuk bydła, to dostanie 10 tysięcy 100 zł. W przypadku właścicieli kurcząt, jeżeli w terminie objętym programem pomocowym posiadali od tysiąca do 5 tysięcy sztuk ptactwa, to należy się im 2 tysiące 200 złotych. W gospodarstwie, w którym 1 marca było od 5 tysięcy do 9 tysięcy kurcząt pomoc wyniesie 10 tysięcy 800 zł. Maksymalna kwota wsparcia nie może przekroczyć 7 tysięcy euro- dodała Anna Paluch. Jej zdaniem – każdy rolnik poszkodowany przez epidemię COVID-19 będzie chciał skorzystać ze wsparcia, dlatego ARiMR spodziewa się dużego zainteresowania programem.
-To naturalne, że jeżeli rolnicy w czasie epidemii mieli utrudnienia w sprzedaży zwierząt czy roślin ozdobnych, a ponosili koszty produkcji, to będą starali się o te pieniądze, tym bardziej, że doskonale wiedzą, jak je należycie spożytkować w gospodarstwach – stwierdziła Anna Paluch.
Wnioski na formularzu udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą przyjmowały biura powiatowe ARiMR do 30 września. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną (ePUAP) lub przesyłką pocztową.