Przed nami finałowy koncert cyklu „Chopinowskie inspiracje”. W ogrodach Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach w sobotę o 15.00 wystąpią światowej sławy artyści. Będzie to muzyczne małżeństwo wybitnych flecistów: Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz.
Powtórzony zostanie także koncert Joanny Woś, której występ 22 sierpnia, został przerwany z powodu ulewnego deszczu. Na fortepianie zagra Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.
Joanna Woś, pochodząca z Kielc solistka Teatru Wielkiego w Łodzi, wykona pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Stanisława Niewiadomskiego i Józefa Michała Poniatowskiego – zapowiada gospodarz koncertu Artur Jaroń.
– Ten program jest przez artystkę głęboko przemyślany i myślę, że przysporzy państwu wiele wzruszeń. Spotkanie w Kielcach z głosem na światowym poziomie jest warte, żeby przybyć. Joanna Woś od wielu lat zachwyca melomanów w Polsce i poza jej granicami – podkreśla.
Z kolei Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz wspólnie z Arturem Jaroniem zaprezentują m.in. premierowe wykonanie utworów Fryderyka Chopina na dwa flety i fortepian. Zostały one specjalnie zaaranżowane przez Łukasza Długosza – mówi gospodarz koncertu.
– Podczas tego spotkania usłyszymy też muzykę kompozytorów związanych z epoką, takich jak Feliks Ignacy Dobrzyński – dodaje.
Cykl „Chopinowskie inspiracje” to powrót po 10-letniej przerwie do tradycji koncertów chopinowskich w ogrodzie Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Jednym z organizatorów koncertów jest Radio Kielce.
Agata Kielar-Długosz
Uznana polska flecistka, absolwentka studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów podyplomowych w Hochschule für Musik w Weimarze oraz Yale University w New Haven.
Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych m.in.: finalistką 10.Międzynarodowego Konkursu Fletowego Friedrich Kuhlau w Uelzen, II nagrody na 4.Międzynarodowym Konkursie Fletowym Internazionale Premio w Padwie, II nagrody (I nie przyznano) i nagrody specjalnej na 4.Międzynarodowym Konkursie Fletowym Interpretazione Flautistica w Ovadzie oraz finalistką i laureatką nagrody specjalnej na 11.Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Timisoarze. Otrzymała III nagrodę w 6.Międzynarodowym Konkursie Fletowym Leonardo de Lorenzo w Viggiano.
Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą. Wielokrotnie prawykonywała koncerty jej dedykowane przez polskich i zagranicznych kompozytorów.
Więcej o artystce na jej stronie internetowej.
Łukasz Długosz
Urodzony w Skarżysku-Kamiennej, uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą.
Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven.
Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów międzynarodowych w tym tak prestiżowych jak w Paryżu, Odense, Monachium oraz Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami.
Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Więcej o artyście na jego stronie internetowej.
Joanna Woś
Urodzona w Kielcach, śpiewaczka (sopran), specjalizująca się we włoskim stylu bel canto. Jest laureatką najważniejszych konkursów wokalnych w Polsce. Dysponuje dźwięcznym, nieskazitelnie czystym intonacyjnie głosem o bardzo szerokiej skali (sięgającej swobodnie F trzykreślnego).
Laureatka wielu prestiżowych konkursów i festiwali wokalnych. Nagrodzona m. in I nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Bilbao, wielokrotna laureatka Złotych Masek (nagród krytyków muzycznych). Debiutowała partią tytułową w Łucji z Lammermooru Gaetana Donizettiego w Teatrze Wielkim w Łodzi. Wydarzenie to zadecydowało o dalszym rozwoju kariery artystki, która po ukończeniu Akademii Muzycznej w Łodzi na stałe związała się zawodowo z Teatrem Wielkim zostając jego solistką.
Poza stałą współpracą z łódzką sceną, Joannę Woś możemy podziwiać także na scenach Opery Narodowej w Warszawie, Opery Krakowskiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Bałtyckiej, Filharmonii Narodowej oraz Filharmonii Krakowskiej. Gości także na wielu światowych scenach operowych m.in. w Royal Festival Hall w Londynie, Alte Oper we Frankfurcie, Deutsche Oper w Berlinie, Auditorium w Rzymie, Centrum Galiny Wiszniewskiej w Moskwie, Operze Narodowej w Wilnie, Operze Narodowej w Zagrzebiu, Nowosybirskim Teatrze Opery i Baletu oraz innych scenach operowych i salach koncertowych na całym świecie.
Więcej o artystce na jej stronie internetowej.