Święty Krzyż przejdzie kolejny etap rewitalizacji zabytkowego klasztoru. Ojcowie oblaci już podpisali umowę z wykonawcą.
Prace rozpoczną się w ciągu najbliższych 10 dni i potrwają dwa lata. Przez cały czas obiekt, w tym bazylika i kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego będą dostępne dla wiernych i turystów.
– Prace obejmą: bazylikę, kaplicę Oleśnickich, krużganki oraz klasztor. W planach są renowacje posadzek, konserwacje ołtarzy, starych mebli i fresków. Zainstalowane zostanie nowe ogrzewanie, oświetlenie, nagłośnienie i instalacja antywłamaniowa. Wymienione zostaną m.in. główne drzwi wejściowe do bazyliki – mówi o. Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu.
– Kiedy ukończymy prace za dwa lata, każdy, kto przyjdzie na Święty Krzyż, na pewno dostrzeże wielkie zmiany. Będą one widoczne z daleka, szczególnie o zmroku, ponieważ cały klasztor zostanie w nowoczesny i atrakcyjny sposób oświetlony – dodaje.
W planach jest też wymiana posadzki w zakrystii. Po demontażu obecnej posadzki, podłoże zbada archeolog. Ojciec Marian Puchała podejrzewa, że mogą się tam znajdować kolejne pochówki.
W planach jest też dosyć skomplikowana renowacja, z wymianą szybek w tzw. latarni, która jest zwieńczeniem kopuły w XVII-wiecznej kaplicy Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Z kolei na krużgankach zostaną skute i odnowione tynki do wysokości 1,5 metra. Obecnie są one już mocno zawilgocone. Zakonserwowane zostaną też: sklepienia, malowidła ścienne i tzw. czarny ołtarz, pod którym złożono szczątki zakonników, pochowanych w kryptach pod bazyliką do 1766 roku.
– Na Świętym Krzyżu mają też zniknąć bariery architektoniczne utrudniające dostęp do kościoła osobom na wózkach. Przy wejściu na krużganki pojawią się natomiast audio przewodniki dla turystów – dodaje superior.
– Obecnie wielu ludzi lubi samodzielnie poszukiwać informacji na temat odwiedzanych miejsc. Dzięki nowym urządzeniom będą mogli ją odsłuchać w kilku językach. Mimo to, tradycyjny punkt znajdujący się na krużgankach zostanie zachowany i nadal ktoś będzie tam udzielał informacji turystom – zapewnia o. Puchała.
Prace będą wykonane w ramach wspólnego, unijnego projektu Świętego Krzyża i gminy Bieliny.
– W ramach swojej części, gmina Bieliny wybuduje w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej nowy budynek, w którym znajdzie się nowoczesna wystawa przybliżająca kulturę dawnej wsi świętokrzyskiej – informuje wójt Sławomir Kopacz.
– Będziemy w sposób multimedialny prezentować miejscowy folklor. Turyści poznają tam różne obrzędy świętokrzyskiej wsi, stroje ludowe, a także będą mogli w sposób multimedialny nauczyć się ludowych tańców – wymienia.
Gmina Bieliny podpisze umowę na wykonanie prac w Hucie Szklanej w przyszłym tygodniu. Inwestycja w Hucie Szklanej będzie kosztować ok. 14 mln zł, a remont na Świętym Krzyżu to koszt ok. 8 mln zł. Projekt otrzymał dotację unijną z Regionalnego Programu Operacyjnego, która pokryje 75 proc. prac.