Jeszcze w tym roku kaliszanie będą mogli zobaczyć odnowione malowidła na sklepieniach w kaliskiej cerkwi pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu.
To jedyna świątynia prawosławna w południowej Wielkopolsce. Jest świadectwem wielokulturowej tradycji miasta. Świątynię zdobią malowidła z motywami krzyży greckich, wici roślinnej i geometrycznej.
Na sklepieniu znajduje się plafon z wizerunkiem Chrystusa Pankreatora, malowidło Ducha Świętego, a od strony prezbiterium przedstawiono czterech ewangelistów. Nieznany autor polichromii połączył cechy tradycyjnego malarstwa prawosławnego ze stylistyką polskiego malarstwa okresu międzywojennego.
Na wniosek parafii miasto wsparło prace konserwatorskie dotacją w wysokości 120 tysięcy złotych. Zaplanowany na ten rok etap prac koncentruje się na konserwacji malowideł na całym sklepieniu nawy głównej wraz z centralnie położonym przestawieniem Chrystusa Pankreatora.
Malowidła zostały już oczyszczone, usunięto też z nich m.in wtórne przemalowania. Konserwatorzy pracują teraz nad utwardzeniem osłabionego tynku oraz utrwaleniem warstw malarskich. Zakończenie tego etapu prac zaplanowane zostało na połowę listopada. Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Niecałej powstała w latach 30. XX wieku jest jedyną świątynią prawosławną w południowej Wielkopolsce.