Londyński egzemplarz Enigmy trafi do Muzeum Historii Polski. Instytut Piłsudskiego sprzedał maszynę skonstruowaną przez polski wywiad w celu złamania kodu, jakim posługiwały się nazistowskie Niemcy. Koszt transakcji to pół miliona funtów.
Powstały tuż po wojnie instytut od dawna zmagał się z problemami finansowymi.
– Sprzedaż to słodko-gorzka decyzja, podjęta ze względu na nieudaną próbę zabezpieczenia przyszłości instytut – mówi Olga Topol z Instytutu Piłsudskiego i dodaje, że cieszy się, że nabywcą jest właśnie Muzeum Historii Polski.
– Enigma zostanie w polskich rękach – podkreśla rozmówczyni Polskiego Radia.
Polacy na Wyspach będą mieli nieco czasu, by pożegnać się ze słynną maszyną, bo siedziba MHP wciąż powstaje.
– Gdy będzie gotowa, Enigma pojedzie do Polski, gdzie – jak mamy nadzieję – zobaczy ją nowa rzesza publiczności – mówi Olga Topol.
Londyński egzemplarz stanie koło innego, który Muzeum Historii Polski już ma w swej kolekcji. Tamten jest jednak produkcji niemieckiej, na świecie jest kilkadziesiąt podobnych. Enigma londyńska jest natomiast unikatowa. Stworzona została według schematu przygotowanego przez Polaków. Prawdopodobnie nad Tamizę przywiózł ją z Francji Marian Rejewski, jeden z trzech naszych słynnych matematyków.
– Dzięki przekazaniu maszyny do Muzeum Historii Polski zabezpieczony zostaje bezcenny element polskiego dziedzictwa narodowego. Umowa mogła zostać zawarta dzięki wsparciu finansowemu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – czytamy w oświadczeniu MHP.