Archiwum Państwowe w Kielcach zachęca do wspólnego dokumentowania czasu pandemii dla przyszłych pokoleń. W ten sposób instytucja włącza się w ogólnopolską akcję „Archiwum Pandemii A.D. 2020”.
Każdy może zostać archiwistą i przesłać do instytucji zebrane przez siebie materiały – zachęca Wiesława Rutkowska, dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach. Dzięki temu powstanie społeczna kolekcja dokumentów z pandemii wywołanej koronawirusem Sars-CoV-2.
– Wszyscy uczymy się żyć i funkcjonować w nowej rzeczywistości, pełnej ograniczeń. Dlatego bardzo nam zależy, aby jak najwięcej osób się włączyło i podzieliło swoim doświadczeniem, jak funkcjonuje w tym trudnym, ale i niezwykłym czasie – mówi dyrektor archiwum w Kielcach.
Chodzi o pokazanie zmian w życiu codziennym, zarówno społecznym, jak i zawodowym. Można przekazywać tradycyjne dokumenty papierowe oraz materiały elektroniczne. Świadectwem historycznym obecnego czasu może być wszystko, np. zdjęcie wyjątkowych sytuacji, które wcześniej nie miały miejsca – przekonuje Wiesława Rutkowska.
– Choćby kolejka przed apteką, czy sklepem ludzi ubranych w maseczki i rękawiczki oraz zachowujących bezpieczną odległość. Mogą to być też np. filmiki nakręcone własnym telefonem z akcji pomocowych, jak szycie maseczek lub pomoc seniorom – wymienia dyrektor.
Można też przesyłać własne zapiski w formie pamiętników, wpisów na bloga lub zapisy z vlogów i memy. Jedynym warunkiem jest to, aby być właścicielem przekazywanych materiałów lub mieć zgodę właściciela na ich przekazanie. Wszystkie zebrane materiały zostaną zabezpieczone przez Archiwum Państwowe.
– Będą przechowywane wieczyście, co oznacza, że kolejne pokolenia będą mogły się z nimi zapoznać. Już wkrótce zostaną też udostępnione na stronie szukajwarchiwach.gov.pl – dodaje Wiesława Rutkowska.
Na tej podstawie powstaną też opracowania i wystawy.
Wszystkie materiały można przesyłać elektronicznie na adres: archiwumpandemii@kielce.ap.gov.pl. Można też przekazać je tradycyjnie, wrzucając do specjalnie przygotowanych skrzynek w siedzibach Archiwum przy ul. Kusocińskiego 57 w Kielcach i przy ul. Żydowskiej 4 w Sandomierzu. Zawsze należy dołączyć do siebie kontakt.
W akcji biorą udział 33 archiwa państwowe i 39 oddziałów w całej Polsce oraz Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.