Wierni kościoła prawosławnego obchodzą Święta Wielkanocne. W nocy z soboty na niedzielę w cerkwiach, także tej w Sandomierzu, odbyły się nabożeństwa paschalne. Wcześniej odbyła się liturgia Wielkiej Soboty, która ma duże znaczenie symboliczne. W trakcie nabożeństwa duchowni zmieniają szaty z czarnych na białe.
– Biały kolor oznacza jasność, czystość, nieskazitelność i przede wszystkim – samą osobę Jezusa Chrystusa – powiedział ks. Marcin Chyl, proboszcz parafii prawosławnej Świętych Cyryla i Metodego w Sandomierzu.
W Wielką Sobotę prawosławni święcą pokarmy. W koszyku wielkanocnym są te same produkty, które tradycyjnie mają w koszyczku katolicy z jednym wyjątkiem. W prawosławnej święconce obowiązkowo musi być zapalona świeczka symbolizująca gorliwą modlitwę. W tym roku święcenie pokarmów nie mogło się odbyć z powodu epidemii.
Nabożeństwa paschalne w cerkwiach prawosławnych z reguły zaczynają się o godzinie 23.30 w Wielką Sobotę i trwają do rana. Rozpoczyna je tzw. połnocznica. W końcowym momencie tej liturgii ikona przedstawiająca złożonego do grobu Jezusa Chrystusa została zawieszona na ołtarzu na znak tego, że Chrystus zwyciężył śmierć i wszystkim darował żywot wieczny. Po tej liturgii następuje procesja wokół cerkwi, którą prowadzi duchowny, po czym rozpoczyna się jutrznia paschalna, która w sposób radosny obwieszcza zmartwychwstanie Chrystusa.
Kolejnymi nabożeństwami są godziny paschalne i boska liturgia. Jak powiedział ks. Marcin Chyl, po wielogodzinnej modlitwie zawsze było tak, że zasiadał do wielkanocnego stołu na śniadanie wraz ze swoimi wiernymi, czego nie można było zrobić w tym roku z powodu koronawirusa. Na śniadanie spożywa się przeważnie wędliny i jajka na różne sposoby. Posiłek poprzedzony jest modlitwą i dzieleniem się jajkiem.
W dużych cerkwiach w Wielką Niedzielę odbywa się Wielka Wieczernia, która podkreśla dzień zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Święta Wielkanocne w kościele prawosławnym trwają 40 dni, tak, jak Wielki Post, ale intensywne świętowanie dotyczy tylko pierwszego tygodnia po zmartwychwstaniu.
Ksiądz Marcin Chyl za pośrednictwem Radia Kielce złożył prawosławnym życzenia, aby nigdy nie tracić wiary zwłaszcza teraz w czasie epidemii, być odważnym i pamiętać, kto jest naszym stworzycielem.
– To czas, w którym warto opamiętać się, popracować nad sobą i sposobem kroczenia do życia wiecznego – dodał.
Parafia pw. Świętych Cyryla i Metodego w Sandomierzu skupia około 130 osób z trzech województw – świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego. To mieszkańcy Sandomierza i okolic, Tarnobrzega, Stalowej Woli, Annopola i kilku innych miejscowości.