– W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym można już podziwiać 11-miesieczną samicę ursona o imieniu Zola – poinformowała rzeczniczka ogrodu Adrianna Witczak-Bielawska. Gryzoń mierzy 68 cm i waży niecałe 3 kg. Na co dzień opiekuje się nim pielęgniarka sekcji zwierząt drapieżnych działu hodowlanego Teresa Michalewicz.
Zola zamieszkała na wybiegu, na którym wcześniej żyły szopy pracze.
– Wybieg został powiększony i wyrównany. Są tam drzewa iglaste. Od strony zwiedzających wybudowano domek z witryną widokową, która pozwala na obserwację zwierzęcia. Do pomieszczenia doprowadzono wodę i prąd, aby umożliwić oświetlenie i ogrzanie budynku – przekazała Adrianna Witczak-Bielawska.
Zola żywi się głównie gałązkami drzew iglastych, buczyną, a także owocami i warzywami.
– Jeśli chodzi o jadłospis, Zola nie jest wybredna. Odżywia się zdrowo. Lubi bukiet warzyw i owoce. Jej największym przysmakiem jest jarmuż – powiedziała Adrianna Witczak-Bielawska.
Zwierzę prowadzi nocny tryb życia. Za dnia samica odpoczywa w swoim domku, dopiero wieczorem wychodzi na zewnątrz.
NOWY DOM W GDAŃSKU
Do Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku-Oliwie Zola przyjechała 7 listopada 2019 roku z niemieckiego ZOO Schwerin. Przez cztery miesiące objęta była kwarantanną i oczekiwała na zakończenie remontu nowego wybiegu. W tym czasie mieszkała w ocieplonym zapleczu i poznawała swoją nową opiekunkę.
– Podczas kwarantanny zwierzęta dostosowują się do nowych warunków. Sprawdzamy wówczas, czy są zdrowie, czy nic im nie dolega w związku z przeniesieniem. To standardowe procedury, które zachowujemy przy każdym nowym osobniku – wyjaśniła Witczak-Bielawska.
GRYZOŃ Z AMERYKAŃSKIM RODOWODEM
Ursony to gryzonie występujące w Ameryce Północnej. W przeciwieństwie do spokrewnionych z nimi jeżozwierzy, są gatunkiem typowo nadrzewnym. Ich ciało pokryte jest częściowo kolcami, które stanowią ochronę przed potencjalnymi drapieżnikami. Jeżeli urson czuje się zagrożony stroszy je, by wydać się większy i groźniejszy. Dodatkową obroną jest również nieprzyjemna woń spod ogona.
Powstałe w 1954 roku ZOO w Gdańsku-Oliwie zajmuje ok. 125 hektarów na zalesionym terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W ogrodzie żyje około tysiąc zwierząt będących przedstawicielami ponad 160 różnych gatunków. Gdańskie ZOO jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w regionie. Placówkę odwiedza rocznie kilkaset tysięcy osób.