W Polsce potwierdzono dotychczas 17 przypadków koronawirusa. O 16 z nich poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski, informację o kolejnym zakażonym podało po południu ministerstwo zdrowia – kobieta ze szpitala w Poznaniu jest w ciężkim stanie. Ponad 170 osób jest hospitalizowanych w związku z podejrzeniem zakażenia, a ponad 4 tysiące objętych zostało kwarantanna domową.
Nowe przypadki zakażeń odnotowano w Poznaniu, Krakowie, Raciborzu i Wrocławiu. W sumie w całym kraju ich już 17. Minister zdrowia powiedział, że przykład innych krajów pokazuje, że wzrost zachorowań w Polsce jest nieunikniony i będzie bardzo dynamiczny, bo to wynika ze specyfiki wirusa. – Oczekujemy, że w ciągu najbliższych dni ten przyrost będzie bardzo szybki, to wynika z działania wirusa. We wszystkich krajach był bardzo gwałtowny przyrost w pierwszych dniach – powiedział. Równocześnie zapewnił, że szpitale przygotowywane są na zwiększoną liczbę przypadków choroby, jeśli chodzi o infrastrukturę, wysokospecjalistyczny sprzęt, a jeśli będzie konieczność, szpitale będą przekształcane w zakaźne.
Opieka nad starszymi
Zaapelował też, żeby szczególną opieką objąć ludzi starszych, których stan zdrowia często pozostawia wiele do życzenia, cierpią na inne choroby. Zaś do osób starszych minister wystosował prośbę, by w miarę możliwości również ograniczyły kontakty.
– Tutaj ogromny apel o bardzo dużą wrażliwość w czasie kontaktu z osobami starszymi. Chrońmy je jeszcze bardziej. Apel również do osób starszych, by ograniczyły aktywność w społeczeństwie. Trzymać się z daleka od dużych zgromadzeń, gdzie potencjalnie mogłoby dość do zarażenia – powiedział.
Nadzór nad kwarantanną
– Mam ogromny apel do osób, które są w kwarantannie domowej – to jest jedna z najważniejszych rzeczy, żeby nie opuszczać miejsca kwarantanny – przekonywał Szumowski na konferencji prasowej w Warszawie. – Wiemy, że we Włoszech ludzie wychodzili mimo kwarantanny i wiemy, czym to się skończyło – podkreślił.
– Chrońmy siebie, swoich bliskich, chrońmy wszystkich dookoła – jeżeli jesteśmy w kwarantannie, to nie możemy wyjść na spacer, do sklepu, czy po bułki – mówił minister zdrowia. Dodał, że to jest zakazane i objęte odpowiedzialnością administracyjną i – w poważnych sytuacjach – karną.
Jednocześnie Szumowski zaapelował o zdrowy rozsądek, spokój i rozwagę. – Wiemy, że na razie szpitale są w pełnej gotowości na przyjęcie pacjentów, mamy miejsca w szpitalach i nie ma w tej chwili sytuacji, żeby ktokolwiek miał trudność z dostępem do szpitala zakaźnego – powiedział szef MZ.
– Wiemy, że musimy podjąć wszystkie działania, które możemy, żeby pomóc osobom chorym. Jesteśmy na to gotowi – zadeklarował. – Rozważamy wzmocnienie nadzoru nad kwarantanną. Rozmawiamy z resortami, które nadzorują służby mundurowe, aby roztoczyć opiekę nad osobami, bo wiemy, że część z nich to osoby samotne i osoby mogące mieć różne potrzeby – wskazał szef MZ.
– Wojewoda ma obowiązek dostarczania wszelkiego potrzebnego sprzętu, czy żywności, ale myślę, że takie krótkie pytanie, czy informacje uzyskane choćby przez drzwi, przez patrol jest ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa tych osób, ale też z punktu świadomości, że kwarantanna oznacza, że powinniśmy być w domu – dodał.
– Mamy już działającą specustawę, mamy działania Narodowego Funduszu Zdrowia, Inspekcji Sanitarnej – mówił Szumowski. Zaznaczył, że Inspekcja Sanitarna wykonuje ogromną pracę prowadzać dochodzenia epidemiczne. – To niezwykle ciężka i ważna praca, za co bardzo dziękuję – powiedział.
Więcej łóżek na oddziałach zakaźnych
Minister zapewnił, że Narodowy Fundusz Zdrowia cały czas monitoruje ilości i możliwości sprzętowe, łóżkowe, zasobów ludzkich i możliwości przekształcania szpitali w szpitale zakaźne oraz transportu chorych.
Poinformował, że zgodnie ze specustawą wystąpił do wojewodów o utworzenie specjalnych karetek transportowych dedykowanych osobom z dużym ryzykiem zarażenia koronawirusem. Minister zdrowia podał na koniec, że informacje dotyczące bilansu w poszczególnych regionach będą podawać teraz rzecznicy wojewodów. Resort zdrowia będzie prezentował dane zbiorcze.
W województwie mazowieckim odnotowano dwa potwierdzone przypadki koronawirusa, kolejne 23 osoby są hospitalizowane i diagnozowane w związku z podejrzeniem zakażenia. 2354 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym.