Jedne z najstarszych dzwonów w Polsce ponownie zawisną i zabrzmią w dzwonnicy dominikańskiego kościoła św. Jakuba w Sandomierzu. Zarówno one jak i dzwonnica wymagają remontu, który zostanie wykonany za pieniądze pochodzące z budżetu miasta i powiatu. Radni powiatowi już w styczniu podjęli stosowną uchwałę o dotacji, a Rada Miasta zajmie się dofinansowaniem w najbliższą środę 26 lutego. W sumie od samorządów będzie to kwota ponad 40 tys zł.
Jeden z dzwonów pochodzi z 1314 roku. Nazywa się Petrus i jest prawdopodobnie najstarszym, datowanym dzwonem w Polsce. Drugi powstał w 1389 roku, a trzeci znajdujący się w dzwonnicy dominikańskiej, w 1756 roku.
Jak powiedział ojciec Marcin Lisak, przeor klasztoru dominikanów w Sandomierzu, dzwony są w całkiem dobrym stanie. Jedynie na najstarszym jest ubytek w elemencie dekoracyjnym, który trzeba będzie ponownie przylutować i poddać konserwacji. Wszystkie należy oczyścić, wywoskować aby wydobyć ich piękno. W gorszym stanie jest dzwonnica, która została dobudowana do kościoła pod koniec XIII wieku.
– Trzeba odbudować wszystkie urządzenia służące do zawieszenia dzwonów tj. jarzma i belki.
Nie będą one używane zbyt często tylko na szczególne okazje, bo są to cenne zabytki – powiedział ojciec Marcin Lisak.
Zastępca burmistrza Sandomierza Paweł Niedźwiedź powiedział, że miasto chce wesprzeć klasztor w renowacji ponieważ dla Sandomierza będzie to dodatkowa atrakcja turystyczna. To będzie nasza wdzięczność za wkład dominikanów za rozwój turystyki w Sandomierzu – dodał wiceburmistrz.
Starosta sandomierski Marcin Piwnik powiedział, że głównym motywem przemawiającym za tym aby pomóc w restauracji zabytków jest zbliżająca się 450 rocznica podpisania Zgody Sandomierskiej. Jest to dokument regulujący relacje między wyznaniami protestanckimi podpisany w 1570 roku w Kamienicy Oleśnickich, a sygnowali go bracia czescy, kalwini i luteranie. 18 i 19 kwietnia w Sandomierzu odbywać się będą uroczystości rocznicowe.
– Bardzo zależy nam na tym aby właśnie z tej okazji po raz pierwszy po długiej przerwie wybrzmiały swoją melodię dzwony z kościoła św. Jakuba. Będzie to podkreślenie rangi całego wydarzenia oraz prezent dla mieszkańców i turystów – dodał starosta Marcin Piwnik.
Dzwony zostały zdemontowane w 2016 roku po tym jak stwierdzono, że dalsza eksploatacja dzwonnicy nie jest możliwa ze względu na zły stan techniczny.