Kilkuosobowe reprezentacje 6 szkół ponadpodstawowych z powiatu sandomierskiego wzięły udział w artystycznym Turnieju Szkół, który odbył się w Sandomierzu. Motywem przewodnim był magiczny świat dziecięcy.
Nastolatkowie musieli więc odświeżyć swoją pamięć i cofnąć się w lata, gdy byli w wieku przedszkolnym. Każda drużyna musiała zaprezentować na turnieju: wierszyk, taniec, piosenkę i krótki układ sportowy. Rywalizowano także w kategorii „karnawałowa para”.
Młodzież występowała w przebraniach nawiązujących do swoich motywów bajek, wierszyków i utworów muzycznych z dzieciństwa. Była więc m.in. Fiona i Szrek, Smerfy, a także Pszczółka Maja. Wśród publiczności byli nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również dzieci z Przedszkola nr 1.
Młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu była bardzo zadowolona z tego turnieju.
– To wydarzenie jest z jednej strony powrotem do dzieciństwa, a z drugiej uświadomieniem sobie, że wciąż jesteśmy dziećmi. To świetna zabawa. Uważam, że dobrze spędziliśmy czas na turnieju, mogliśmy się pokazać z dobrej strony – powiedziała uczennica Katarzyna Swatek.
Janusz Suszyna, naczelnik wydziału oświaty w starostwie powiatowym w Sandomierzu stwierdził, że turniej w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich jest osobliwy. Na terenie powiatu nie ma szkoły o profilu artystycznym, chociaż jest bardzo dużo młodzieży uzdolnionej właśnie pod tym kątem. Zmagania w tzw. „Marmoladzie” dają – jego zdaniem – szansę zaprezentowania młodych talentów, wyłonienia najlepszych. To wydarzenie daje młodzieży pełen komfort i luz w doborze repertuaru i przygotowaniu wszystkich występów. Mogą wykazać się kreatywnością.
Dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu Dariusz Łuczak jest pod wrażeniem pomysłowości młodzieży, poczucia humoru i dystansu do siebie. Przypomniał, że gdy powstawał ten turniej, główną ideą było to, aby wydobyć z uczniów coś więcej niż tylko wiedzę i dobre zachowanie na lekcjach. To się udało patrząc na frekwencję i niesłabnące zainteresowanie – dodał dyrektor Łuczak.
Zmagania uczniów oceniało profesjonalne jury. Przyznano 1, 2 i 3 miejsca w poszczególnych kategoriach. Piosenkę dziecięcą najlepiej wykonali uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu, wierszyk młodzież tzw. Ekonomika. W tańcu bezkonkurencyjni byli uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego, w konkurencji sportowej młodzież z liceum w Chobrzanach. Ta szkoła otrzymała także pierwsze miejsce w kategorii „karnawałowa para”