Świętokrzyskie Centrum Onkologii będzie kontynuowało program badań przesiewowych w kierunku wykrycia nowotworów głowy i szyi. Rozpoczął się on dwa lata temu.
Dotychczas z bezpłatnych badań skorzystało około 7,5 tys. pacjentów, z czego u 40 z nich wykryto złośliwy nowotwór głowy i szyi. Natomiast wielu pacjentów jest jeszcze w trakcie dokładniejszej diagnostyki. Jak informuje Jakub Spałek, koordynator Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w ŚCO, na bezpłatne badania profilaktyczne powinny się wybrać zwłaszcza osoby, które nałogowo palą papierosy i nadużywają alkoholu.
– Z badań mogą skorzystać pacjenci od 44 do 65 roku życia, którzy mają objaw alarmowy, czyli trwający powyżej 3 tygodni i nie jest związany z infekcją górnych dróg oddechowych. Wczesne symptomy nowotworu głowy i szyi są bardzo podobne, bądź identyczne z objawami występującymi podczas infekcji górnych dróg oddechowych. To np. chrypka, niedrożność nosa, problemy z połykaniem, zmiany na śluzówkach w jamie ustnej owrzodzenia, czy guz na szyi – wylicza Jakub Spałek.
Osoby, które chciałyby skorzystać z badań, mogą to zrobić w jednej z kilkudziesięciu przychodni, które współpracują ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
– Pacjenci mogą zgłaszać się do swojego lekarza rodzinnego. Podpisaliśmy umowę z około 90 przychodniami, głównie na terenie regionu świętokrzyskiego, ale również na terenie województw ościennych. Tam pacjenci mogą uzyskać szczegółowe informacje i zapisać się na takie badanie – dodał Jakub Spałek.
U pacjentów, u których lekarz stwierdzi ryzyko wystąpienia nowotworu, przeprowadzana zostanie dokładniejsza diagnostyka.
Pieniądze na realizację programu, 2,5 mln zł pochodzą z Ministerstwa Zdrowia.