Koło Pińczowa znajduje się miejscowość Betlejem. Jak głosi legenda, we wsi w szopie narodził się chłopiec. Niemowlę przyszło na świat w grudniu. Wieść o nietypowych narodzinach rozeszła się po okolicznych wsiach. I tak oprócz dziecka narodziła się legenda.
Przekazywana przez mieszkańców nowina sprawiła, że przysiółek Michałowa, w którym narodził się chłopiec, zaczęto nazywać potocznie Betlejem. Świętokrzyskie Betlejem od Ziemi Świętej dzieli ponad 2 i pół tysiąca kilometrów. We wsi jest obecnie niespełna 15 domów. Mieszkańcy przyznają, że ich miejscowość jest wyjątkowa, choć, jak dodają, życie we wsi noszącej biblijną nazwę wcale nie różni się od życia w innych miejscowościach.
Jedną z najstarszych mieszkanek jest 90-letnia Izabela Wojtaś. Jak mówi, mieszkańcy żyją ze sobą w zgodzie prowadząc spokojne życie. Niegdyś we wsi, jak dodaje, były zaledwie trzy gospodarstwa. To właśnie w jednym z nich przed II wojną światową, miało narodzić się niemowlę. Przyszło na świat w rodzinie, która służyła u hrabiego Dembińskiego. Dziecku nadano imię Władek.
– Zamieszkała tu bardzo biedna rodzina, która nie miała ani pieniędzy, ani swojego domu. Pomieszkiwali w szopie. Tam też urodził się chłopiec – tłumaczy Izabela Wojtaś. Dodaje, że wieść o narodzinach dziecka w szopie zaczęła rozchodzić się po okolicy, a przysiółek zyskał nazwę Betlejem.
Najstarszym mieszkańcem Betlejem jest 91-letni Bronisław Stanek, który nie ukrywa, że sama miejscowość i jej mieszkańcy, cieszą się największym zainteresowaniem w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Pan Bronisław dodaje, że w Betlejem na świat dalej przychodzą dzieci. Sam przywitał ostatnio dwóch prawnuczków, którzy razem z nim mieszkają. – Dzięki nim nasze Betlejem może dalej istnieć – podsumował Bronisław Stanek. Mieszkańcy podkreślają, że święta Bożego Narodzenia w ich miejscowości nie różnią się niczym od tych przeżywanych w innych zakątkach Polski.
Od niedawna w przysiółku pojawiły się tablice informujące o nazwie miejscowości. Te wzbudzają niemałą ciekawość, przez co michałowski przysiółek jest chętnie odwiedzany przez turystów. Z zestawienia wszystkich nazw miejscowości w Polsce przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w województwie świętokrzyskim oprócz michałowskiego przysiółka, Betlejem nazywana jest również część wsi Wymysłów w gminie Wąchock. W całym kraju Betlejem jako przysiółek lub część wsi występuje 9 razy.