„Fotografia” - tak brzmi tytuł nowej powieści Grzegorza Raka. To drugi wydany utwór tego pochodzącego ze Skarżyska-Kamiennej pisarza. Towarzyszą mu dwie jednoaktówki – „Oni i misja” oraz „Wolność”.
Jak mówi sam autor, „Fotografia” jest drugą częścią trylogii. Zapoczątkowała ją powieść „Miłość w Rzeczniowie”, która światło dzienne ujrzała w 2018 roku, natomiast zamykają „Opowiadania mazurskie”, które być może ukażą się w przyszłym roku. Łączącym je motywem jest postać Mateusza.
W „Fotografii” występuje czwórka równorzędnych bohaterów – Mateusz, Stanisław, Krystian i Stefan, którzy, jak zaznacza Grzegorz Rak, mają ze sobą wiele wspólnego.
– Łączą ich miejsca, w których rozgrywa się akcja, czyli Kielce, Skarżysko-Kamienna i przede wszystkim Małogoszcz. Łączy ich też wspólny problem, ale jaki? O tym czytelnicy muszą się przekonać sami. Są to przedstawiciele inteligencji, elity. Borykają się ze sprawami, które nurtują również mnie – podkreśla pisarz.
Niespodzianką dla czytelników są dwie jednoaktówki, które zostały dołączone do powieści. Jedna z nich zatytułowana „Oni i misja” znalazła się w finale konkursu organizowanego przez warszawskie teatry Montownia i Och-Teatr.
Grzegorz Rak wyjaśnia, że jednoaktówki nieprzypadkowo znalazły się w tej książce. Tłumaczy, że są tematycznie w pewien sposób powiązane. Dodaje, że są też inne powody.
– „Fotografia” jest powieścią małych rozmiarów, więc żeby dać satysfakcję czytelnikowi, dołączyłem te jednoaktówki. Poza tym czytelnicy bardzo rzadko sięgają po dramat, a to była okazja, żeby je przemycić – żartuje.
Grzegorz Rak
Urodził się w 1960 roku w Rzeczniowie. Tam spędził dzieciństwo. Obecnie mieszka w Skarżysku-Kamiennej. Najważniejsze fakty z jego życia to działalność w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów w latach 80. XX wieku, działalność w kulturze studenckiej, praca w kieleckim WDK, a także w Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach.