Siedem damskich ludowych strojów sandomierskich odtworzono podczas warsztatów zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Obrazowie. W ramach projektu pn. „Świętokrzyski ETNO – dizajn” powstało również 16 strojów inspirowanych tradycją ludową. Są to m.in. T-shirty z haftami sandomierskimi.
W projekcie uczestniczyło kilkanaście osób zarówno dorośli, jak i dzieci. Anna Wójcik, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Obrazowie powiedziała, że projekt ma na celu pielęgnowanie dawnych tradycji, tego, co zostało po naszych przodkach.
– Warto też to dziedzictwo ujmować na nowo. Dzieci i młodzież powinny znać swoje korzenie, a gdzieś to się gubi po drodze, stąd pomysł na szycie strojów sandomierskich, które dawniej noszono na naszym terenie – dodała Anna Wójcik.
Podczas zajęć krawieckich panie oraz dzieci samodzielnie szyły m.in. spódnice, gorsety i zapaski. Na ubraniach haftowano też wzory.
Jedną z uczestniczek projektu jest Anna Franczak z Akademii Kobiet Twórczych, która powiedziała, że jej Stowarzyszeniu również zależy na pielęgnowaniu dawnych tradycji. Akademia podejmowała już pewne kroki w kierunku odtworzenia strojów sandomierskich, dlatego bardzo spodobał się jej ten pomysł. Dodała, że warto identyfikować się z lokalną tradycją i przekazywać ją kolejnym pokoleniom. Zapewniła, że członkinie Akademii Kobiet Twórczych będą ubierać stroje sandomierskie na wszystkie wydarzenia, w których będą brać udział, promując w ten sposób kulturę tego terenu.
Warsztaty szycia odbywały się w siedzibie biblioteki pod kierunkiem Agnieszki Piechowskiej-Dragan. 20 października w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni odbędzie się sesja zdjęciowa uczestników projektu. Jego podsumowanie wraz z pokazem mody zaplanowano na 24 października w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Obrazowie. Wtedy też zaprezentowane zostaną zdjęcia zrobione w skansenie.
Pieniądze na projekt w kwocie 82 tysięcy złotych pochodzą z Narodowego Centrum Kultury. 8 tysięcy złotych dołożył na ten cel Urząd Gminy w Obrazowie.