Kompozycja pod tytułem „Pejzaż Wiślicki” na trąbkę solo rozpoczęła w bazylice w Wiślicy wyjątkowy koncert. Znany kompozytor Juliusz Łuciuk skomponował łącznie dwa utwory z dedykacją „Dla starej Wiślicy i jej mieszkańców”. W murach bazyliki zabrzmiał także chorał „Matko Boża Łokietkowa” na sopran solo.
Poseł PiS Krzysztof Lipiec, od dziś honorowy obywatel Wiślicy, podkreślił, że utwory to wyjątkowa uczta duchowa.
– Byliśmy uczestnikami i świadkami wyjątkowego wydarzenia, bo po raz pierwszy został odegrany hejnał Wiślicy, a także pieśń ku czci Madonny Łokietkowej. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Jestem bardzo wdzięczny Filharmonii Świętokrzyskiej i tym wszystkim, którzy doprowadzili do tego, aby ten koncert mógł się tutaj odbyć – zaznacza poseł Krzysztof Lipiec.
Z kolei Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku, zaznaczył, że muzyka była na najwyższym poziomie.
– To momenty nie zapomniane, warto aby je powtarzać. Atmosfera, wnętrze kolegiaty, ponadto muzyka wykonana w profesjonalny sposób pozostaje w pamięci i oddaje właściwy nastrój tego miejsca nie tylko w sensie religijnym, ale w odwołaniu się do historii związanej z tym miejscem – mówi Andrzej Pruś.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. W rozmowie z Radiem Kielce podkreślił, że jest pod ogromnym wrażeniem, choć jak przyznał nie jest koneserem muzyki poważnej.
– Koncert przede wszystkim to duże wydarzenie, jakim było nadanie honorowego obywatelstwa posłowi Krzysztofowi Lipcowi – dodaje.
Równie szczególnym wydarzeniem podczas koncertu był dar od posła Krzysztofa Lipca dla bazyliki w Wiślicy. Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice, pomagał posłowi wybrać najgodniejszy prezent. Jak poinformował, udało się znaleźć obraz przedstawiający 10 przykazań Bożych, którego oryginał znajduje się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Jak dodaje oryginał datowany jest na 1480 rok.
– To praca zbiorowa uczniów kieleckiego plastyka. Ma tak ogromne walory artystyczne, że kiedy pokazaliśmy ten obraz profesorowi Andrzejkowi Kosowi z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie uznał, że niczego godniejszego w Polsce nie znajdziemy – zaznacza Marcin Perz.
Wiesław Stępień, proboszcz wiślickiej parafii, nie kryje zadowolenia z „darów”, jakie otrzymała w posiadanie bazylika. Jak podkreśla, utwory kompozytora krakowskiego Juliusza Łuciuka rozwiną wśród mieszkańców i parafian wartości duchowe, zaś obraz, dar od posła, wpisze się w historię, charakter miejsca, pejzaży i zabytków wiślickich.
– To bardzo cenny nabytek. Nowa rzecz, która będzie przyciągać ludzi, powodować, że wielu turystów zamiast jechać do Gdańska, by tam oglądać oryginał obrazu, przyjedzie do Wiślicy – zaznacza proboszcz.
Podczas koncertu Orkiestra Kameralna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali wykonała także inne utwory mistrzów światowej klasy, takich jak Vivaldi, Mozart oraz polskich kompozytorów: Jastrzębskiego, Sarzyńskiego i Góreckiego.
Koncert Ku Czci Matki Bożej Łokietkowej został objęty patronatem również przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wicepremiera Piotra Glińskiego.