Stroje inspirowane kulturą ludową Lasowiaków i repertuar wzbogacony o nowe tańce – to główne elementy projektu pn. „Lasowiacy – Akcja i Reaktywacja” realizowanego przez dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Sandomierska” wraz z Sandomierskim Centrum Kultury.
Jak poinformował choreograf Dariusz Bukowski – nowe stroje są pretekstem do tego, aby nauczyć się tańców lasowiackich i włączyć je do programu występów zespołu „Ziemia Sandomierska”.
Tańce są energiczne i skoczne. Pomysłodawcami strojów są dzieci – członkowie zespołu. Pracowały pod kierunkiem projektantki mody Justyny Wesołowskiej wraz z paniami z Klubu Seniora w Sandomierzu. Stroje będą posiadać m. in. charakterystyczne lasowiackie hafty.
W projekt zaangażowane zostały również osoby niesłyszące, które uczestniczą w warsztatach tanecznych. Z myślą o nich powstaje wikipedia o kulturze lasowiackiej z tłumaczeniem na język migowy, z napisami oraz z lektorem. Znajdą się tam najważniejsze informacje o Lasowiakach, ich codziennych zajęciach i tradycjach – poinformowała Edyta Lisek, koordynatorka projektu.
Blanka i Gabrysia z Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Sandomierska” mówiły naszej reporterce, że lubią kulturę ludową, bo jest ciekawa. Przyznały, że początki są trudne w nauce nowych tańców, ale ponieważ uwielbiają ruch, więc sprawia im to przyjemność. – Taniec jest po to, aby byli wszyscy radośni, aby się rozwijali. Bez tańca byłoby nudno – stwierdził Maciek.
Wojciech Dumin, dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury powiedział, że projekt jest ciekawy z kilku powodów. Popularyzowana jest kultura ludowa wśród młodego pokolenia, wzbogacone zostały walory zespołu, poszerzono repertuar, a ponadto integrowane jest środowisko lokalne różnych grup społecznych.
Podsumowanie projektu odbędzie się 20 września o godzinie 16.00 na małej scenie w rynku starego miasta w Sandomierzu. Zespół „Ziemia Sandomierska” wystąpi w nowych strojach i z repertuarem lasowiackim. Zaprezentują się też pozostali uczestnicy projektu. Lasowiacy, to dawny lud zamieszkujący widły Wisły i Sanu. Ich głównym zajęciem była praca w lesie i gospodarstwach.
Pieniądze na realizację projektu, w kwocie 62 tysięcy złotych, pochodzą z Narodowego Centrum Kultury. Wkład własny w wysokości 7 tysięcy złotych zapewniło Sandomierskie Centrum Kultury.