Pielgrzymką osób konsekrowanych rozpocznie się w sobotę tygodniowy odpust ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Oficjalne uroczystości rozpoczną się w niedzielę, 8 września, sumą odpustową o godzinie 12.00 pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa.
Hasło tegorocznego odpustu brzmi: „Patrząc na krzyż, uczmy się miłości”. To słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas spotkania z wiernymi na lotnisku w Masłowie w 1991 roku. Przez cały tydzień podczas uroczystości będzie podkreślana tajemnica krzyża – mówi ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu.
– W obecnej dobie widzimy w Polsce ataki na krzyż, profanacje wartości chrześcijańskich. Ciągle musimy tego krzyża bronić, musimy bronić wartości chrześcijańskich i modlić się za Polskę. Wrzesień jest szczególnym czasem pamięci historycznej. W tym roku dodatkowo przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. W ostatnim dniu odpustu to mocno wybrzmi, aby upominać się o przyjaźń między narodami i wolność. Polska ma szczególne prawo do tego, aby upominać się o pokój na świecie – mówi superior.
Obecnie na Świętym Krzyżu znajdują się trzy relikwiarze z kawałkami drzewa Krzyża Świętego dodaje ojciec Marian Puchała.
– Najcenniejszy jest pacyfikał z XVII wieku, nazywany od swojego kształtu „Słoneczkiem”. W dniu odpustu jest niesiony w uroczystej procesji na błonia, gdzie odbywa się msza. Ten najcenniejszy i najstarszy relikwiarz jest na Świętym Krzyżu eksponowany wiernym przez wszystkie dni odpustu – zapowiada superior.
Główne uroczystości odpustowe odbędą się 14 września. Sumie o godzinie 12.00 na błoniach świętokrzyskich będzie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. O godzinie 14.00 rozpocznie się koncert chóru Con Anima „Święć się imię Twoje”. Wydarzenie będzie transmitowane przez Radio Kielce.
W ciągu tygodnia odpustowego, Święty Krzyż w zależności od pogody odwiedza od 2 do 7 tysięcy osób. Na czas uroczystości, od 7 do 15 września zostanie zniesiony zakaz wjazdu na Święty Krzyż. Wyjątkami będą: dzień inauguracji, czyli 8 września oraz główny dzień odpustu, czyli 14 września. W tych dwóch dniach pielgrzymi dojadą samochodami wyłącznie do parkingów w Hucie Szklanej. Tam będą mogli przesiąść się do darmowego autobusu MPK, który będzie kursował od godziny 7.00 do 18.00 na odcinku Huta Szklana-Święty Krzyż.