Archiwum Państwowe w Kielcach zachęca do przekazywania archiwalnych materiałów z lat 1918-1939. Projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej” jest realizowany w całej Polsce i ma na celu zabezpieczenie cennych dokumentów z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości i kształtowania się państwa w okresie międzywojennym.
W ten sposób powstanie baza danych oparta na rodzinnych dokumentach Polaków. Celem jest zaangażowanie osób prywatnych w dokumentowanie historii rodzinnej i lokalnej. Pozyskane przez archiwistów materiały będą zabezpieczane, skanowane i udostępniane, dzięki czemu będą mogły z nich korzystać przyszłe pokolenia – wyjaśnia Wiesława Rutkowska, dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach.
– Jestem przekonana, że wiele osób posiada cenne dokumenty, nawet nie mając świadomości, że są to ważne historyczne pamiątki, którymi warto podzielić się ze społeczeństwem. Mogą to być np. listy legionistów chociażby z okresu odzyskania niepodległości lub I wojny światowej, pamiętniki, wspomnienia, zaproszenia na występy artystyczne, albo fotografie miejsc lub osób, które odegrały znaczącą rolę w historii – wymienia Wiesława Rutkowska.
Osoby, które nie chcą rozstać się z oryginalnymi zdjęciami, listami lub innymi dokumentami, przechowywanymi w domu, mogą jedynie udostępnić je archiwistom w celu zeskanowania. Każdy, kto ma podobne materiały, a nie jest pewien ich historycznej wartości, może przynieść je do Archiwum Państwowego w celu skonsultowania ze specjalistą.
Dodatkowo 11 września w Archiwum Państwowym w Kielcach odbędą się warsztaty, podczas których będzie można pod kierunkiem ekspertów zadbać o prawidłowe przechowywanie starych dokumentów – dodaje Wiesława Rutkowska.
– Zapraszamy do przyjścia z własnymi dokumentami. W części teoretycznej będziemy pokazywać, jak w archiwum porządkujemy i opisujemy dokumenty, będziemy też wspólnie odczytywać przyniesione materiały. Druga część będzie praktyczna. W pracowni konserwacji suchej każdy będzie mógł przy pomocy profesjonalnych pędzelków, gumek i przedmiotów do rozprostowywania dokumentów, pod okiem fachowca naprawić archiwalne materiały rodzinne – mówi Wiesława Rutkowska.
Pierwsza edycja warsztatów odbędzie się 11 września o 12.00. Chętni do udziału powinni zgłosić się wcześniej telefonicznie.