Duża nieufność, rywalizacja między instytucjami i obawa, że będzie więcej pracy. To tylko niektóre przeszkody, które zdaniem uczestników I Kongresu Poradnictwa, stoją na przeszkodzie przy współpracy firm.
Dziś w aulach Politechniki Warszawskiej odbywa się spotkanie, którego celem jest rozmowa przedstawicieli różnych środowisk o usługach poradniczych. Chodzi między innymi o pomoc prawną, obywatelską, psychologiczną i zawodową.
Kongres rozpoczął się od trzech paneli dyskusyjnych: „w stronę wspólnych standardów poradnictwa”, „potrzeba pomocy-potrzeba zmian” i „wspieranie organizacji obywatelskich świadczących różne formy poradnictwa”.
Barbara Kromolicka, członkini Narodowej Rady Rozwoju, która była koordynatorem pierwszego z paneli, podkreśliła, że spotkanie było bardzo owocne. Przypomniała, że kongres odbywa się z inicjatywy kancelarii Prezydenta RP.
– Po raz pierwszy mówimy jednym głosem o tym, że potrzebne są wspólne działania, aby zapewnić koordynację w zakresie usług poradniczych. W Polsce jest bardzo dużo organizacji zajmujących się tego rodzaju przedsięwzięciami, jednak nie ma współpracy między nimi. W związku z czym potencjał, który mamy, nie odnosi takiego skutku, jakiego państwo by oczekiwało – powiedziała Barbara Kromolicka.
W panelu brała udział Urszula Jaworska z Fundacji Urszuli Jaworskiej, która pomaga m.in. chorym na nowotwory i na białaczkę. Jak zaznaczyła, chorzy przewlekle pacjenci muszą mieć zapewnioną jak najlepszą opiekę. – Trudno zrozumieć, że osoby będące w jednym pokoju lub w jednej instytucji nie wymieniają się informacjami na temat pacjenta – stwierdziła Urszula Jaworska.
– To spotkanie było bardzo potrzebne. Mam nadzieję, że uzmysłowiło wielu osobom, że należy ze sobą rozmawiać, a także stworzyć standardy i etykę pomagania. Bez tego pomaganie nie ma sensu – dodała Urszula Jaworska.
Przykładem dobrej współpracy w zakresie poradnictwa są punkty, w których udzielana jest bezpłatna pomoc prawna. Zgodnie z nowelizacją, której inicjatorem był prezydent Andrzej Duda, może z niej skorzystać każda osoba, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów pomocy odpłatnej. Konsultacje prawników mogą dotyczyć wielu dziedzin: prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, pomocy społecznej oraz zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. W województwie świętokrzyskim funkcjonuje 50 takich punktów.
Prace podjęte na Kongresie będą kontynuowane w zespołach roboczych. To umożliwi stworzenie spójnego systemu poradnictwa w Polsce.