Archiwum Państwowe w Kiecach otworzy niedostępne na co dzień pomieszczenia dla zwiedzających. Każdy będzie mógł obejrzeć magazyny i pracownie oraz najciekawsze dokumenty w sobotę, 8 czerwca. Tego dnia przypada XII Międzynarodowy Dzień Archiwów, pod hasłem: „Nie szukaj – znajdź w archiwach”.
W tym roku świętowanie ma szczególny wymiar, ponieważ wiąże się z setną rocznicą powstania sieci archiwalnej w niepodległej Polsce, która została powołana dekretem marszałka Józefa Piłsudskiego. Z okazji jubileuszu, Archiwum Państwowe w Kielcach pokaże wiele niedostępnych ciekawostek – zapowiada dyrektor instytucji Wiesława Rutkowska.
– Do magazynów archiwalnych nie mają dostępu nawet wszyscy pracownicy. W sobotę będzie wyjątkowy dzień, w którym oprowadzimy chętnych po magazynach i piwnicach, gdzie nowo dostarczone dokumenty mają okres kwarantanny. Zajrzymy także do pracowni digitalizacji i konserwacji, gdzie konserwatorzy będą radzić, jak dbać o własne, rodzinne dokumenty – dodaje Wiesława Rutkowska.
Od soboty w Archiwum Państwowym w Kielcach będzie też działał punkt, w którym każdy uzyska poradę, jak tworzyć rodzinne archiwa – dodaje Beata Białek, rzecznik instytucji.
– Zapraszamy każdego, kto ma w szufladach lub na strychach rodzinne dokumenty i nie wie, jak je uporządkować. Punkt konsultacyjny będzie działał w godzinach pracy Archiwum. Możliwe będą też konsultacje mailowe – dodaje Beata Białek.
W ramach dnia otwartego w Archiwum będzie można też obejrzeć trzy wystawy. Jedna z nich zawiera archiwalne skarby, m.in. list Marii Konopnickiej, testament Henryka Sienkiewicza, świadectwo szkolne z ocenami Stefana Żeromskiego i najstarszy dokument, pochodzący z XIV wieku. Ciekawostką będzie też nieeksponowany dotąd, niedawno odkryty dziennik Antoniego Hłaski, stryjecznego dziadka pisarza Marka Hłaski. Pamiętnik jest z okresu I wojny światowej mówi Iwona Pogorzelska.
– Pan Antoni Hłasko mieszkał wtedy w Warszawie. Codziennie zapisywał relacje z czasopism polskich i zagranicznych oraz wrażenia z ważnych spotkań, w których uczestniczył. Wspomina m.in. sytuację gospodarczą Warszawy i jej mieszkańców w 1916 roku, odnotowuje ogrom strat wojennych, relacjonuje funkcjonowanie Komitetu Obywatelskiego. Relacje kończą się w 1919 roku relacjonuje Iwona Pogorzelska.
Międzynarodowy Dzień Archiwów w całej Polsce rozpocznie się w sobotę o godzinie 12.00 prezentacją nowej odsłony portalu szukajwarchiwach.gov.pl. Portal zawiera ponad 37 milionów skanów.
Tego dnia Archiwum Państwowe przy ul. Kusocińskiego 57 będzie można odwiedzać do 19.00. Otwarty będzie także oddział w Sandomierzu, który znajduje się w zabytkowym, XVIII wiecznym budynku dawnej synagogi.
Obecnie w Archiwum Państwowym w Kielcach przechowywanych jest ponad milion jednostek archiwalnych, czyli teczek z dokumentami. To daje ok 9 kilometrów akt, które spływają z państwowych i samorządowych instytucji, np. sądów, prokuratury, szkół, gmin i firm.