Co drugi Polak cierpi na różnego rodzaje bóle kręgosłupa. Najczęściej ten dyskomfort odczuwamy w odcinku lędźwiowym. Dokuczliwą, nieprzyjemną przypadłością jest także rwa kulszowa. Jej atak potrafi na jakiś czas wyrwać człowieka z codzienności. Normalne poruszanie staje się bowiem niemożliwe. Jak się objawia rwa kulszowa, jakie są jej przyczyny i jaką ją można leczyć? O tym w „Czasie dla zdrowia” opowiadał dr n. med. Arkadiusz Granek, specjalista ortopeda, traumatolog.
– Panie doktorze, jak objawia się rwa kulszowa?
Jest to bardzo gwałtowny ból o i dużym nasileniu, który promieniuje z pleców, poprzez kończynę przez pośladek do podudzia. Czasami ten ból promieniuje w część boczną, do małego palca, czasami do dużego palca. Ten ból towarzyszy choremu cały czas, a zginanie kończyny jeszcze go nasila. To są tzw. objawy rozciągowe, po których lekarz może diagnozować rwę kulszową.
– Jakie są przyczyny tej dolegliwości?
Przyczyny mogą być różne. Czasami można coś niefortunnie podnieść, czy wykonać gwałtowny ruch. Wówczas pęka pierścień dysku, przesuwa się jądro miażdżyste w kręgosłupie i uciska na korzenie nerwowe. I właśnie ten korzeń nerwowy prowadzi ze sobą zakończenia włókna bólowe, które powodują nasze schorzenie.
– Czy rwa kulszowa może powrócić?
Niestety tak. Powodem tego jest nieprawidłowo wygojone jądro miażdżyste. Chory cierpiący na rwę kulszową powinien trafić do terapeuty manualnego i tam poddać się terapii. Powinien zbadać go też neurolog i mieć wykonany rezonans magnetyczny. Natomiast zazwyczaj jest tak, że chory trafia do lekarza pierwszego kontaktu, który przepisuje mu leki przeciwbólowe.
Posłuchaj audycji
Część pierwsza:
Część druga: