Dwie nowe specjalizacje wprowadzi niebawem Ministerstwo Sportu i Turystyki do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Umożliwia on potwierdzenie swojej wiedzy i umiejętności w wybranej dziedzinie i jest jedną z metod zapewnienia wykwalifikowanej kadry do wybranej branży np. turystycznej.
Na ten temat rozmawiano dzisiaj w Sandomierzu podczas konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Nowe kwalifikacje, które uzyskały pozytywną opinię wiceminister sportu i turystyki Anny Krupki to: zarządzanie pracą w restauracji oraz obsługa w turystyce zdrowotnej.
Obecnie w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji jeżeli chodzi o branżę turystyczną funkcjonują trzy specjalizacje: pilotowanie imprez turystycznych, przygotowanie potraw zgodnie z trendami rynkowymi i zasadami zdrowej żywności oraz serwis napojów mieszanych i alkoholi.
Jak powiedziała wiceminister Anna Krupka, w obecnych czasach, gdy ważne jest stałe dokształcanie się, elastyczność pracowników i dostosowywanie się do potrzeb rynku, ten system jest niezmiernie ważny. Przedstawicielka rządu dodała, że turystyka to jedna z najszybciej rozwijających się branż w naszym kraju, pochodzi z niej 6 procent PKB.
Ewa Pawlak-Lewandowska, dyrektor Departamentu Turystyki w ministerstwie powiedziała, że Zintegrowany System Kwalifikacji mieści się nie tylko w polskich, ale i europejskich ramach jeżeli chodzi o wymagania od pracownika. Oznacza to, że osoba posiadająca certyfikat z tego systemu może okazać go za granicą w krajach europejskich, gdzie będzie on respektowany.
– Dzięki temu nie trzeba przechodzić wszystkich stopni wtajemniczenia np. od tzw. zmywaka, tylko od razu starać się o odpowiednie dla siebie stanowisko. Zintegrowany System Kwalifikacji to także korzyść dla pracodawców, którzy mogą szybciej i łatwiej wybierać oraz szukać osoby, które są im najbardziej potrzebne – dodała dyrektorka.
Otrzymanie certyfikatu zawsze poprzedzone jest egzaminem.
Jutro w Sandomierzu obradować będzie Społeczna Rada Turystyki. Jednym z głównych tematów będzie dostępność atrakcji turystycznych dla osób niepełnosprawnych.