W Domu Katolickim w Sandomierzu odbyła się promocja najnowszego albumu o diecezji sandomierskiej, noszącego tytuł „Ziemia mówiąca Bogu tak”. Znajduje się w nim 450 zdjęć najpiękniejszych kościołów, zabytków sakralnych, figur i detali architektonicznych. Są także fotografie dokumentujące obrzędowość religijną mieszkańców diecezji związaną m.in. z Wielkanocą – na przykład bziuki w Koprzywnicy, bębniarze w Iwaniskach i strzelanie z armaty w Ulanowie.
Autorem zdjęć jest Marian Grzybowski. Jak powiedział, największym sentymentem darzy fotografie przedstawiające krucyfiksy, ponieważ każdy z nich, niezależnie od epoki, w której powstał jest ekspresyjny.
-Mam świadomość, że osoba, która rzeźbiła te krucyfiksy współczesne, czy średniowieczne nie mogła zrobić tego bez uczucia, bez wkładania swoich emocji i ja to tak odbieram – dodał.
Słowo wstępne do albumu napisał ordynariusz diecezji sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz. Biskup powiedział, że publikacja jest podziękowaniem dla Pana Boga za wszystko, czym nas obdarował, a jednocześnie zobowiązaniem dla każdego z nas, aby troszczyć się o to dziedzictwo. Album jest jednym z elementów umacniania miejscowej tożsamości, która musi wyrastać z korzeni, bo inaczej będzie oderwana od życia.
– Musimy sławić nasze miasto i środowisko bardziej, niż tylko poprzez serial „Ojciec Mateusz”. Wielowiekowe bogactwo sakralne, to wyznanie wiary tamtych ludzi. Ono dopinguje nas do cięższej pracy, większego zaangażowania, do bycia perfekcjonistami. Tamci ludzie wkładali serce i całą swoją siłę, aby chwalić Pana Boga i by służyć sobie nawzajem – dodał biskup ordynariusz.
Promocji albumu towarzyszyła prezentacja książki z librettem Oratorium o Męczennikach Sandomierskich pt. „Dojrzewanie drzewa”. Premiera miała miejsce 30 czerwca ubiegłego roku z okazji 200-lecia diecezji sandomierskiej. Do publikacji dołączone są dwie płyty DVD oraz CD. Jak powiedział Hubert Kowalski, jeden z dwóch kompozytorów muzyki do oratorium, utwór odwołuje się do tożsamości diecezji i ludzi którzy mieszkają na tej ziemi. Dodał, że muzyka wpada w ucho, jest przystępna, nie awangardowa.
Ks. Leszek Pachuta, dyrektor Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu powiedział, że obie publikacje kończą obchody jubileuszowe z okazji 200- lecia diecezji sandomierskiej. To ważny moment, ponieważ jednocześnie rozpoczyna się jubileusz 100- lecia wydawnictwa.
Spotkanie poprowadził ks. Tomasz Lis, na zakończenie odbył się występ zespołu pieśni dawnej „Jerycho” z Warszawy.