Symboliczne wbicie łopaty w Borusowej w Małopolsce rozpoczęło budowę nowego mostu na Wiśle. Nowy szlak komunikacyjny połączy dwa brzegi Wisły pomiędzy Borusową, a Nowym Korczynem w województwie świętokrzyskim. Przeprawa stanie się częścią najkrótszej drogi z Tarnowa w kierunku Kielc, a dalej Warszawy. Z kolei dla osób podróżujących ze strony świętokrzyskiej, oznacza wygodne połączenie z autostradą A4 w kierunku Krakowa.
Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego przypomniał o długim procesie przygotowania inwestycji, który trwał od 2008 roku. Nie kryje zadowolenia, że w końcu doszło do realizacji przedsięwzięcia Jak z kolei zaznacza Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, będzie to piękna i imponująca konstrukcja, która pozwoli połączyć dwa województwa.
– Po 80 latach obecna przeprawa promowa będzie mogła służyć jako eksponat muzealny, pokazujący jak dawniej korzystano z rzeki. Myślę, że ta inwestycja spowoduje zacieśnienie kontaktów, nie tylko międzyludzkich, ale i gospodarczych – mówił Andrzej Bętkowski.
Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki podkreśla, że most stworzy nowe szanse dla inwestorów.
– Mam nadzieję, że będą z dużą chęcią chcieli inwestować w gminach: Gręboszów i Nowy Korczyn. Zaś współpraca gospodarcza, a także mobilność pomiędzy tymi województwami wzrośnie – zaznacza Anna Krupka.
Paweł Zagaja, burmistrz Nowego Korczyna ma nadzieję, że most zostanie wybudowany jak najszybciej. Jak mówi w Nowym Korczynie rozpoczęły się także prace projektowe związane z obwodnicą.
– To kolejny obiekt, który napawa mnie optymizmem. Dzięki takim inwestycjom stworzą się nowe przestrzenie strefy aktywności gospodarczej – dodaje burmistrz.
Przeprawa w Borusowej ma mieć 677 metrów długości, jezdnię o szerokości 7 metrów i dwa pasy ruchu. Ponadto z myślą o pieszych i rowerzystach wzdłuż mostu powstaną chodniki i ścieżka rowerowa.
Krzysztof Gil, wójt gminy Gręboszów przypomniał z kolei o historii drewnianego mostu, która jak zaznaczył jest przewrotna.
– Pamiętamy i wiemy, że w 1939 roku, w trakcie działań wojennych most został wysadzony. Przez kilkadziesiąt lat byliśmy podzieleni – mówi Krzysztof Gil.
Przypomnijmy, że łączna wartość projektu to ponad 53 miliony złotych, z czego 27 milionów złotych przekaże województwo małopolskie. Zgodnie z planem, pierwsi kierowcy będą mogli skorzystać z przeprawy pod koniec 2020 roku.