Materiały z kilkudziesięciu archiwów w Polsce i z archiwum w Budapeszcie znajdą się na kieleckiej wystawie poświęconej przyjaźni polsko-węgierskiej. Ekspozycję przygotowało Archiwum Państwowe w Kielcach i Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.
– Wystawa pt. „Nad Wisłą i Dunajem. Z dziejów przyjaźni polsko-węgierskiej w XX wieku” składa się z 20 plansz, na których zobaczymy plakaty, zdjęcia i dokumenty. Materiały przedstawiają okres od I wojny światowej do czasów współczesnych – informuje Iwona Pogorzelska, kurator wystawy.
– Mamy np. informacje o Węgrach walczących w Legionach Polskich, m.in. w bitwie pod Przepiórowem w gminie Iwaniska. Z tego okresu są np. listy prywatne, mówiące o pobycie na froncie. Z kolei okres II wojny światowej, to czas, kiedy Węgrzy przyjmowali uchodźców z Polski. Pomagali nam też przekazując broń. Wystawa pokazuje też pomoc podczas Powstania Warszawskiego – wymienia Iwona Pogorzelska.
W tym roku Kielce są gospodarzem Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Związane z tym wydarzenia rozpoczną się w czwartek 21 marca. Uroczystą Galę Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zaplanowano na piątek w Kieleckim Teatrze Tańca. Elementem gali będzie wernisaż wystawy przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Kielcach. Gośćmi honorowymi Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej będą prezydenci obu krajów Andrzej Duda i János Áder.
Od 27 marca ekspozycję zatytułowaną „Nad Wisłą i Dunajem” będzie można oglądać w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach.