W Winiarach w gminie Dwikozy odbyło się spotkanie sadownicze, poświęcone produkcji ekologicznej. Mówiono także o tym, w jaki sposób uzyskać w plonach możliwie jak najmniej pozostałości po środkach ochrony roślin.
Jeden z organizatorów spotkania Grzegorz Kolasiński, sadownik i przedsiębiorca z Zajeziorza powiedział, że w przestawianiu się na produkcję ekologiczną najtrudniejsza jest zmiana mentalności. Dużo łatwiej jest bowiem stosować środki chemiczne, znane od lat i używane powszechnie przez większość sadowników.
– Wprowadzenie zmian jest jak najbardziej do zrobienia, chociaż wymaga determinacji i uporu, bo gdy sąsiad wykorzystuje środki chemiczne, to pojawia się wątpliwość, czy nie lepiej zrobić tak samo, a wystarczy tylko spróbować ograniczać chemię, a efekty same nas przekonają do tej metody – dodał sadownik.
Zbigniew Chajęcki, właściciel gospodarstwa ekologicznego koło Warki powiedział, że produkowanie pełnowartościowej żywności trzeba zacząć od gleby.
– Bardzo ważne jest nawożenie organiczne, komposty i oborniki w dużej ilości. To pozwala odbudować poziom próchnicy, a wtedy rośliny są zdrowe, szkodniki ich nie atakują, co więcej, potrafią sobie radzić z różnymi chorobami – dodał Zbigniew Chajęcki.
W spotkaniu uczestniczyli rolnicy z gminy Dwikozy. Chcieli dowiedzieć się jak najwięcej o produkcji ekologicznej. Ale nie wszyscy są do niej przekonani, głównie z powodu problemów ze sprzedażą i ceną. Michał Banaś powiedział, że polskie społeczeństwo, a przynajmniej w tej części Polski nie jest jeszcze przygotowane, aby kupować produkty ekologiczne i płacić za nie wyższą cenę niż za konwencjonalne. Potrzebna jest większa edukacja. Jako przykład podał swoje kalafiory, które uprawia od ponad 30 lat. Na giełdzie rolnej w Sandomierzu, gdzie sprzedaje produkty, klienci wolą wielkie okazy, a małe, niepozorne nikogo nie interesują. Wyrośnięte kalafiory, to wynik stosowania saletry.
– Skoro z tego żyję i na tym zarabiam pieniądze, to stosuję saletrę i tak to wygląda – dodał rolnik.
Inni producenci mówili, że gdyby wśród samych rolników było większe zainteresowanie ekologią, to łatwiej byłoby ją wprowadzać.
W niedzielę spotkanie o tej samej tematyce odbędzie się w remizie strażackiej w Zajeziorzu w gminie Samborzec. Rozpocznie się o godzinie 16.00.