Prezydent Andrzej Duda zachęcał dziennikarzy mediów lokalnych i regionalnych do rozpowszechniania wiedzy o systemie nieodpłatnej pomocy prawnej. Spotkanie, w którym uczestniczyli też przedstawiciele Radia Kielce odbyło się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Posłuchaj wystąpienia Prezydenta RP Andrzeja Dudy
Andrzej Duda podkreślił, że nieodpłatna pomoc prawna ma służyć przede wszystkim tym, którzy jej potrzebują.- Zależy nam, aby każdy mieszkaniec naszego kraju mógł skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej – powiedział prezydent.
Dotychczas z takich usług mogły skorzystać osoby objęte programami pomocy społecznej, członkowie rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny, seniorzy oraz wszyscy przed ukończeniem 26. roku życia. Ta grupa szacowana jest na niemal 22 mln osób.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zależy mu na tym, aby każdy, niezależnie od zarobków mógł skorzystać z pomocy prawników. Wystarczy, że podpisze oświadczenie, że nie stać go na wizytę prywatną. Jak dodał, działania zaczęły się już w czasie kampanii prezydenckiej w 2015 roku, od tzw. „Duda Pomocy”. W ciągu 5 miesięcy udzielono porad prawie 4 tysiącom osób. Zgodnie z obietnicą, po wygranych wyborach, w Pałacu Prezydenckim, otworzono biuro interwencyjnej pomocy prawnej.
Prezydent powiedział, że zależało mu na tym, aby z takiego rozwiązania mógł skorzystać każdy, stąd pomysł utworzenia punktów, w których wszyscy mieszkańcy otrzymają bezpłatną pomoc. Może ona dotyczyć np. rozczytania pism z urzędów.
Na wizytę trzeba umówić się telefonicznie, a jej termin będzie ustalony według kolejności zgłoszeń. Wyjątkiem mogą być sytuacje szczególne, na przykład kobietom w ciąży porady udzielane są poza kolejnością. Nowelizacja wprowadza też nieodpłatną mediację, która dotyczy przede wszystkim rozwiązywania sporów w sposób pozasądowy. To może pomóc między innymi w sprawach rodzinnych.
W Kielcach działa sześć punktów nieodpłatnej pomocy prawnej.