Jaka jest pozycja Polski w polityce międzynarodowej, czy nasz kraj wzmacnia swoje wpływy, czy je osłabia? Dyskutowali o tym goście Studia Politycznego Radia Kielce.
W ostatnim czasie w Polsce zorganizowano dobrze oceniany szczyt NATO oraz szczyt klimatyczny. Tymczasem opozycja twierdzi, że nasz kraj jest w Europie izolowany i znaczy coraz mniej. Z twierdzeniem opozycji nie zgodził się poseł Marek Kwitek. Jak powiedział zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego i partie poszukują sojuszników i koalicjantów, próbując podburzać opinię społeczną. Świadczą o tym chociażby internetowe hejty po wizycie w Polsce wicepremiera Włoch. Zdaniem parlamentarzysty PiS Europę, choćby ze względu na Brexit, trzeba przemodelować.
– Należy wrócić do korzeni Wspólnoty, do wartości, które legły u podstaw Unii Europejskiej, dlatego wszelkie kontakty, wymiana zdań, co do bezpieczeństwa są potrzebne. Rozwiązać trzeba również problem kryzysu migracyjnego. Widać, że to Polska miała rację, kwestionując nieograniczony napływ migrantów, bo to stanowisko ma coraz więcej państw. Rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z przywódcami państw, czy to w ramach Unii Europejskiej, czy poza nią, wspomniany szczyt klimatyczny, wszystko to świadczy, że Polska w żaden sposób nie jest izolowana. Poprzez swoją politykę próbujemy zapewnić jej właściwe miejsce w Europie i świecie, żeby była liczącym się państwem – powiedział poseł PiS.
Artur Gierada z Platformy Obywatelskiej stwierdził, że w ostatnim czasie zmieniła się sytuacja geopolityczna świata. Do niedawna hegemonem były Stany Zjednoczone, a dziś jest kilka państw, które pretendują do tego, by być supermocarstwami. Wyścig gospodarczy wygrywają Chiny, coraz lepszą pozycję mają Indie, a Rosja próbuje zachować status supermocarstwa.
– W tej sytuacji tylko zjednoczona Unia Europejska może być znaczącym partnerem dla tych potęg, którym zależy na tym, by Unię osłabić – stwierdził poseł PO. Zdaniem Artura Gierady dziś Polska odgrywa w Europie rolę konia trojańskiego i zachowuje się tak, jak jej podyktują Stany Zjednoczone.
– Nawet prawicowi publicyści mówią, że Jarosław Kaczyński gra na bardzo niebezpiecznych nutach – dodał.
Magdalena Fogiel-Litwinek powiedziała, że problemem Polski za czasów poprzedniej ekipy było zawieranie złych sojuszy, dopuszczenie do podpisania umowy o budowie NordStream2 oraz „donoszenie do Brukseli”, co jest także bolączką dzisiejszego dnia.
– Jeszcze nikt z zewnątrz nam nie pomógł. Swoje problemy powinniśmy rozwiązywać sami, a Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość w istocie niewiele się różnią w wychodzeniu z naszymi sprawami na zewnątrz. Niepokoi mnie po wizycie wicepremiera Włoch w Polsce, że z pewnym zrozumieniem dla Rosji wypowiadał się o aneksji Krymu – stwierdziła przewodnicząca ruchu Kukiz’15 w regionie świętokrzyskim.
Zaznaczyła, że Unia Europejska potrzebuje reform, a jej urzędy odbiurokratyzowania.
Według Grzegorza Gałuszki ważną dziś kwestią jest, jakie znaczenie będzie miała w najbliższym czasie Polska w Unii Europejskiej, czy będzie miała wpływ na jej decyzje, kształtowanie budżetu i podział środków unijnych.
– Kiedyś straszono Europę Jarosławem Kaczyńskim, że chce rozmontować Wspólnotę, teraz straszy się Mateo Salvinim – powiedział działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Ja to spotkanie dwóch polityków, którzy reprezentują skrajną prawicę oceniam, jako chęć utworzenia koalicji po wyborach do Europarlamentu. Co do Polexitu, nie mamy pewności, tak, jak nie jesteśmy pewni, czy ostatecznie dokona się Brexit, wobec sprzeciwu w ostatnim czasie części Brytyjczyków – stwierdził polityk PSL.
Marek Kowalski z Nowoczesnej powiedział, że po wyborach do Europarlamentu zmieni się układ sił politycznych.
– Do tej pory mamy koalicję Europejskiej Partii Ludowej oraz Sojuszu Socjalistów i Demokratów, ale wszystko wskazuje na to, że nie będą w stanie utrzymać większości, która zagwarantuje im dalsze rządzenie. Dlatego być może zaproszą do tej koalicji partię konserwatywną. A drugi scenariusz zakłada, że do tego sojuszu dołączy ALDE (Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy). Zatem rozmowy Jarosława Kaczyńskiego i wicepremiera Salviniego mają prawdopodobnie na celu wzmocnienie tego ugrupowania – dodał polityk Nowoczesnej.
POSŁUCHAJ STUDIA POLITYCZNEGO RADIA KIELCE: