W Świętokrzyskiem są już pierwsze ofiary mrozu. Kilka dni ujemnych temperatur wystarczyło, żeby zapełniły się noclegownie i schroniska dla bezdomnych. Gdzie w naszym województwie osoby bezdomne znajdą pomoc? O tym w raporcie Radia Kielce.
WYKAZ SCHRONISK I NOCLEGOWNI DLA BEZDOMNYCH
KIELCE
Policjanci i strażnicy miejscy kontrolują pustostany i miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Wzmożone działania mają związek z obniżonymi temperaturami na zewnątrz. Funkcjonariusze apelują, aby nie przechodzić obojętnie obok potrzebujących – mówi Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.
– Każdy mieszkaniec województwa powinien poinformować policję lub straż miejską o tym, że jakaś osoba może potrzebować pomocy. Chodzi przede wszystkim o osoby bezdomne, które śpią w pustostanach, ale także samotnie mieszkających seniorów lub osoby nietrzeźwe, które są szczególnie narażone na wychłodzenie – dodaje Karol Macek.
Wojciech Bafia, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Kielcach informuje, że w mieście jest kilkadziesiąt miejsc, w których przebywają bezdomni i które są codziennie nadzorowane. Pustostany znajdują się między innymi przy ulicy 1-go Maja i Piekoszowskiej. Wojciech Bafia przyznaje, że pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, bezdomni nie zawsze chcą skorzystać z pomocy strażników i wolą zostać na noc w opuszczonych budynkach.
– Nie możemy zabrać ich na siłę. Możemy jedynie zaproponować schronienie i zawieźć do tego miejsca – dodaje zastępca komendanta Straży Miejskiej.
Mieszkańcy Kielc, którzy potrzebują pomocy mogą zgłosić się do świetlicy „Przystań” przy ulicy Ogrodowej 3. Tam mogą się zagrzać i skorzystać z pralni i łazienki. Kolejnymi punktami są ośrodek Interwencyjno-Terapeutyczny przy ulicy Żniwnej 4 oraz noclegownia przy ulicy Żeromskiego 36. Łącznie w tych placówkach może przebywać ponad 100 osób. W każdym z ośrodków są jeszcze wolne miejsca. Ponadto na terenie miasta znajdują się schroniska dla kobiet i mężczyzn, do których kierują pracownicy socjalni.
Lekarze apelują, aby reagować, kiedy zauważymy, że ktoś leży na trawie, ławce lub przystanku.
– Nieudzielenie pomocy takiej osobie może doprowadzić do śmierci – przypomina kardiolog Aneta Dudek.
Najpierw trzeba sprawdzić czy ta osoba jest przytomna, a następnie wezwać do niej pogotowie ratunkowego. Potem w miarę możliwości trzeba położyć ją w miejscu, gdzie nie będzie narażona na dalsze wychłodzenie. Do tego czasu przyjazdu karetki pogotowia należy okryć ją czapką, kurtką lub szalikiem.
W tym sezonie w województwie świętokrzyskim z wychłodzenia zmarły dwie osoby. To dwóch mężczyzn w wieku 32 i 56 lat.
BUSKO-ZDRÓJ
W Busku-Zdroju bezdomni mogą otrzymać pomoc przy ulicy Kościuszki. To placówka dla mężczyzn, która jest czynna od 1 listopada do 31 marca, w godzinach od 18:00 do 8:00.
Pomocy udziela również schronisko dla Osób Bezdomnych i Zagrożonych Bezdomnością, w Świniarach, w gminie Solec-Zdrój. Placówkę prowadzi Caritas Diecezji Kieleckiej.
KAZIMIERZA WIELKA
W powiecie kazimierskim pomocy szukać można w Morawianach, w gminie Bejsce lub w noclegowni w Kazimierzy Wielkiej.
JĘDRZEJÓW
Na terenie miasta i gminy Jędrzejów nie ma schroniska, noclegowni, ani ogrzewalni dla osób bezdomnych. W razie konieczności potrzebujący kierowani są do schroniska w Stąporkowie. Umowę w tej sprawie zawarł Ośrodek Pomocy Społecznej. Anna Łata, kierownik działu pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Jędrzejowie mówi, że od dłuższego czasu w schronisku przebywają cztery osoby pochodzące z miasta i gminy Jędrzejów.
Pracownicy i policja podczas zimy kontrolują miejsca, gdzie osoby bezdomne mogłyby przebywać. Kilka osób, nie mających swojego mieszkania zwykle znajdują schronienie u znajomych.
OPS w Jędrzejowie apeluje o kontakt w sprawie osób bezdomnych pod numerem telefonu 41 386 18 28.
OPATÓW
Cztery schroniska dla osób bezdomnych funkcjonują na terenie powiatu opatowskiego. Placówka dla kobiet znajduje się w Lipowej. Natomiast w Zochcinku, Wąworkowie i Jankowicach schronienie znajdą mężczyźni. We wszystkich jest jeszcze wolnych od 2 do 4 łóżek. Powiat opatowski zapewnia także zakwaterowanie w Domach Pomocy Społecznej. Najwięcej miejsc jest w filii DPS-u w Zochcinku, w Opatowie przy ulicy Mickiewicza, obok szpitala powiatowego. Miejsce tam znajdzie 46 osób.
Potrzebujący pomocy mogą w godzinach urzędowania zgłaszać się także do opatowskiego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Starostwa Powiatowego oraz do Ośrodka Pomocy Społecznej w Urzędzie Gminy w Opatowie. Pomocy udzielą również O policjanci i strażnicy miejscy.
OSTROWIEC
Z kolei w Ostrowcu Świętokrzyskim znajduje się jedna noclegownia, która funkcjonuje przy ulicy Naruszewicza. Schronienie znajdą tam wyłącznie mężczyźni. W placówce jest jeszcze 5 wolnych miejsc. Potrzebujący przyjmowani są w godzinach od 17 do 8 rano. Po pomoc można zgłosić się także do ostrowieckiego PCPR-u oraz straży miejskiej i policji.
Do wszystkich placówek przyjmowane są wyłącznie osoby trzeźwe.
SKARŻYSKO-KAMIENNA
25 miejsc dla bezdomnych oferuje noclegownia w Skarżysku-Kamiennej, którą prowadzi Bractwo Matki Bożej Miłosierdzia mieszczące się przy ulicy Wileńskiej. Obecnie z pomocy korzysta 19 osób. Głównie to mężczyźni, choć jest pokój przeznaczony dla kobiet. W placówce można przebywać od godziny 18:00 do 8:00.
STARACHOWICE
W Starachowicach noclegownię prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Anna Sowińska informuje, że przygotowane są miejsca dla 35 osób. Tu także najczęściej przychodzą mężczyźni. Jest jednak sześcioosobowy pokój, który może być przeznaczony dla kobiet, czy rodzin.
Z noclegowni mogą korzystać wyłącznie osoby trzeźwe. Przy dużych mrozach jednak pracownicy mogą zrobić wyjątek i przyjąć osobę pod wpływem alkoholu. Noclegownia czynna jest przez cały rok od 19:00 do 7:00. W okresie zimowym ten czas jest jednak wydłużony. Przy bardzo niskich temperaturach bezdomni mogą przebywać w placówce całą dobę. Noclegownia została ostatnio wyremontowana. Pomalowano pokoje i odnowiono łazienki. Punkt mieści się przy ulicy Szkolnej.
W ciągu dwóch ostatnich dni z wychłodzenia w naszym regionie zmarły dwie osoby.
SANDOMIERZ
W schronisku dla bezdomnych mężczyzn w Sandomierzu nie ma już wolnych miejsc, ale wciąż istnieje możliwość zorganizowania tak zwanych dostawek. Placówkę prowadzi Caritas Diecezji Sandomierskiej. Dyrektor tej instytucji – ksiądz Bogusław Pitucha powiedział, że nikt potrzebujący nie zostanie bez pomocy. Schronisko jest przygotowane do przyjęcia osób, które same się zgłoszą szukając dachu nad głową lub zostaną przywiezione przez służby zajmujące się opieką nad bezdomnymi.
Jest 35 miejsc, ale można jeszcze zorganizować 15 dodatkowych.
– Bezdomni przebywający w placówce Caritas mają zapewnioną kompleksową pomoc. Korzystają z posiłków, dostają ciepłą odzież, objęci są również opieką medyczną, pielęgniarską, a w razie potrzeby także lekarską – dodał ksiądz Bogusław Pitucha.
Ze schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Sandomierzu korzystają gminy z powiatu sandomierskiego i staszowskiego. Jeśli jednak jest taka konieczność przyjmowani są wszyscy potrzebujący.
Caritas Diecezji Sandomierskiej prowadzi także schronisko dla kobiet. Znajduje się ono w Rudniku nad Sanem. Jest tam w sumie 18 miejsc.