Uroczystości 200-lecia diecezji sandomierskiej, ojciec Marian Puchała nowym superiorem klasztoru na Świętym Krzyżu, śmierć major Józefy Życińskiej oraz wręczenie nagród „Jawor. U źródeł kultury”. To najważniejsze wydarzenia czerwca 2018 roku.
200 LAT DIECEZJI SANDOMIERSKIEJ
W czerwcu odbyły się główne uroczystości 200-lecia diecezji sandomierskiej. Mszy świętej w Bazylice Katedralnej przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio. W uroczystościach wzięło udział ponad 30 biskupów i arcybiskupów z całej Polski oraz z Włoch, Białorusi, Ukrainy, Kamerunu i Bermudów. Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podkreślił znaczenie istnienia diecezji. Abp Marek Jędraszewski, odnosząc się do jubileuszu stwierdził, że 200-lecie diecezji wpisuje się w wielką tradycję świadków Boga. Hierarcha wymienił m.in. Sandomierskich Męczenników, którzy zginęli w czasie najazdu tatarskiego.
MARIAN PUCHAŁA SUPERIOREM KLASZTORU NA ŚWIĘTYM KRZYŻU
Ojciec Marian Puchała został nowym superiorem klasztoru na Świętym Krzyżu. Pochodzi z Gór Świętokrzyskich, z parafii Pawłów. Oficjalne wprowadzenie do posługi superiora na Świętym Krzyżu odbyło się z udziałem ojca prowincjała. Zygfryd Wiecha był superiorem i ekonomem klasztoru na Świętym Krzyżu od 2009 roku. Nadal będzie posługiwał we wspólnocie.
NIE ŻYJE MAJOR ŻYCIŃSKA
W czerwcu zmarła major Józefa Życińska – wdowa po Żołnierzu Wyklętym Aleksandrze Życińskim. Miała 88 lat. Józefa Życińska ps. „Zośka” służyła w oddziale Jana Piwnika „Ponurego”. Pani Józefa przez prawie całe życie szukała ciała swojego męża, zamordowanego przez komunistyczne służby. Udało się to w 2016 roku. Uroczystości z okazji ustalenia tożsamości czterech zamordowanych żołnierzy niezłomnych odbyły się w lipcu 2016 roku. Radio Kielce rozmawiało wówczas z major Józefą Życińską, która nie kryła wzruszenia i radości. Uroczystości pogrzebowe major Józefy Życińskiej odbyły się w jej rodzinnym Bliżynie.
NA LUDOWĄ NUTĘ W TOKARNI. PRZYZNANO NAGRODY RADIA KIELCE
Najlepsi świętokrzyscy muzycy ludowi oraz animatorzy kultury prezentowali się podczas pikniku rodzinnego w Parku Etnograficznym w Tokarni. Radio Kielce wręczyło tam doroczne nagrody „Jawor. U źródeł kultury”. Jak powiedział Janusz Knap, prezes Radia Kielce, piknik w Tokarni, to prawdziwe święto świętokrzyskiego folkloru. W jego trakcie swoją twórczość prezentowali najlepsi świętokrzyscy muzycy ludowi.