Województwo świętokrzyskie ma trzy nowe miasta, sądowy finał przetargu na obsługę komunikacyjną miasta, tragiczne zakończenie zimowej przeprawy przez Wisłę w Sandomierzu oraz odkrycie szczątków najstarszej w Europie ryby pancernej we wsi Płucki koło Łagowa. To najważniejsze wydarzenia stycznia 2018 roku.
1 stycznia setki osób witało Nowy Rok na kieleckim Rynku. Punktualnie o północy niebo rozświetliły tysiące fajerwerków. Następnie życzenia noworoczne wygłosił zastępca prezydenta Kielc Andrzej Sygut.
TRZY NOWE MIASTA W ŚWIĘTOKRZYSKIEM
Województwo świętokrzyskie ma trzy nowe miasta. Prawa miejskie odzyskały Wiślica, Łagów i Radoszyce. Burmistrz Łagowa Paweł Marwicki przypomina, że inicjatywa dotycząca przywrócenie praw miejskich wyszła od mieszkańców.
MPK BĘDZIE WOZIĆ KIELCZAN
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach będzie woziło mieszkańców przez kolejne 10 lat. Sąd Okręgowy w Kielcach zdecydował o losach przetargu na obsługę komunikacyjną miasta. Zakończył tym samym ponad półroczną batalię dotyczącą postępowania przetargowego, które ostatecznie zakończyło się na sali sądowej. Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Marian Sosnowski zapowiedział, że umowa na świadczenie usług zostanie podpisana z MPK bezzwłocznie. Prezes MPK Elżbieta Śreniawska podkreśla, że wyrok sądu to ogromna ulga dla zarządzanej przez nią firmy. To również dobra wiadomość dla pasażerów, bo mają pewność, że komunikacja miejska wciąż będzie działać.
ARTUR BARAŃSKI DOWÓDCĄ ŚWIĘTOKRZYSKIEJ BRYGADY WOT
Pułkownik Artur Barański został dowódcą Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak powiedział najbliższe miesiące to czas intensywnej pracy i organizacji brygady. W pierwszym etapie trzeba zatrudnić zawodowych żołnierzy i instruktorów, którzy będą pomagać w tworzeniu struktur brygady, a potem w szkoleniu kandydatów. Kolejnym wyzwaniem jest przygotowanie odpowiedniej bazy. Pomoc w zorganizowaniu szkoleń dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej zadeklarowało Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce.
NOWE POSTERUNKI POLICJI W WOJEWÓDZTWIE
– Bezpieczeństwo obywateli jest priorytetem obecnego rządu – mówił minister Joachim Brudziński do funkcjonariuszy, którzy będą pełnić służbę na posterunku w Mircu. Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji dokonał uroczystego otwarcia jednostki. Joachim Brudziński dodał, że ziemia świętokrzyska od czasów kiedy pełnił na niej posługę poseł Przemysław Gosiewski jest mu bardzo bliska. Do 2020 roku nowe posterunki mają powstać w Bogorii, Górnie, Iwaniskach, Klimontowie, Nowym Korczynie, Osieku, Pacanowie, Pawłowie, Piekoszowie oraz w Szydłowie.
TŁUMY KIELCZAN W ORSZAKU TRZECH KRÓLI
Tłumy kielczan uczestniczyły w uroczystościach Święta Trzech Króli. Biskup Marian Florczyk podkreślił, że doczekaliśmy się pięknych czasów, w których możemy w ludzki sposób manifestować to co ważne. Hierarcha przypomniał o początkach organizowanych w Kielcach uroczystości. Jak mówił, uczestniczyły w nich małe grupki ludzi. W role Trzech Króli wcielił się szczypiornista Michał Jurecki, prezes Fundacji Fabryki Marzeń Andrzej Załucki i prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz. Orszaki wyruszyły sprzed seminarium, pomnika AK i Placu Katedralnego, by spotkać się przy szopce, która w tym roku powstała na placu Jana Pawła II. Wydarzenie zorganizowali wspólnie Diecezja Kielecka i Wojewódzki Dom Kultury.
ZIMOWA PRZEPRAWA WISŁY WPŁAW W CIENIU TRAGEDII
Tragicznie zakończyła się zimowa przeprawa przez Wisłę w Sandomierzu. Podczas pływania zmarł 71-letni mieszkaniec Rzeszowa. Paweł Wierzbicki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sandomierzu, określa to zdarzenie, jako tragiczny wypadek. Zapewniono odpowiednią liczbę ratowników, którzy na całej trasie asekurowali uczestników płynąc na łodziach. Warunki przeprawy były trudne, ale nie ekstremalne. W przeprawie wzięło udział 49 osób.
NAJSTARSZA W EUROPIE RYBA ŻYŁA W ŚWIĘTOKRZYSKIEM
We wsi Płucki koło Łagowa w województwie świętokrzyskim odkryto szczątki najstarszej w Europie ryby pancernej. Znaleziska dokonał geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego, doktor Piotr Szrek. Ryba żyła na tych terenach 370 milionów lat temu. Jak udało się ustalić mogła mieć nawet 20 metrów długości. Jej głowa miała około 60 cm. W Łagowie planowane jest utworzenie miejsca, gdzie można przygotować wystawę o historii geologicznej regionu.
KIELCZANIE PAMIĘTALI O POWSTAŃCACH STYCZNIOWYCH
Marsz Szlakiem Powstania Styczniowego odbył się w województwie świętokrzyskim. Piechurzy po raz 25. przeszli z Suchedniowa do Bodzentyna. Minister ds. kombatantów i osób represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przytoczył słowa marszałka Józefa Piłsudskiego o wydarzeniach 1863 roku. Powstanie Styczniowe było jednym z największych zrywów niepodległościowych w historii naszego kraju. Stoczono około 1200 bitew i potyczek.