W Sandomierzu odbywa się święto górników – Barbórka. Zorganizowała je Kopalnia Dolomitu S.A. Uroczystości barbórkowe rozpoczęły się defiladą orkiestry dętej Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa ulicami starego miasta w Sandomierzu. Rozbrzmiewały marszowe utwory, które przykuwały uwagę przechodniów.
Przemysław Bokwa, wiceprezes Zarządu Kopalni Dolomitu powiedział, że wizyta muzyków z AGH ma przypomnieć sandomierzanom o tym, że są na tym terenie górnicy, wierni swoim tradycjom i dumni z nich. Dodał, że jest za co dziękować św. Barbarze, patronce górników, ponieważ w tym roku w kopalniach nie było żadnych wypadków.
Odnotowano też rekordowe wydobycie piaskowca, wapieni i dolomitów, które sięgnęło 11 mln ton rocznie. Dotyczy to trzech spółek, działających w grupie PBI. W jej skład oprócz Kopalni Dolomitu wchodzą także Kamieniołomy Świętokrzyskie oraz spółka z Podkarpacia. Stawia to grupę w czołówce krajowej, a nawet europejskiej. Kruszywa wykorzystywane są przy budowie dróg oraz w betoniarniach. Grupa PBI zatrudnia w sumie około 800 osób, z czego pół tysiąca pracuje w górnictwie. Kopalnie znajdują się w pięciu miejscach województwa świętokrzyskiego. Są to Budy, Jurkowice, Piskrzyn, Wymysłów i Wszachów. Wkrótce na Podkarpaciu do działającej już kopalni piaskowca dołączy kolejna. W Baszni prowadzone będzie wydobycie siarki metodą podziemnego wytopu.
Artur Kapsa, prezes zarządu Kamieniołomów Świętokrzyskich powiedział, że praca górników jest bardzo ciężka.
– Kruszywa trzeba odspajać od większej całości, wykonuje się roboty strzałowe, są wybuchy, materiał zwożony jest do zakładów, gdzie przerabiany jest na różnego rodzaju kruszywa – wyjaśnił.
Uroczystości barbórkowe zakończyły się późnym wieczorem w hali sportowej przy ul. Patkowskiego. Udział w spotkaniu wzięli pracownicy i zaproszeni goście, w tym władze województwa. Wręczone zostały odznaczenia i nagrody.