W Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach można już oglądać Order Orła Białego, którym pośmiertnie został uhonorowany pisarz. Medal z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach. Jak podkreśla, data wystawienia Orderu nie jest przypadkowa. Dziś przypada 93. rocznica śmierci Stefana Żeromskiego.
Jak dodaje, jest to ogromny zaszczyt, że medal został przekazany właśnie do Kielc.
– Myślę, że jest to godne miejsce, aby odznaczenie mogło zostać wystawione. Ponadto Stefan Żeromski był związany z Kielecczyzną i uważam, że to także nie jest bez znaczenia – dodał Robert Kotowski.
Profesor Zdzisław Adamczyk twierdzi, że z twórczości Stefana Żeromskiego można wynieść wiele mądrości.
– Między innymi chodzi o to, że nie można bezczynnie przyglądać się bylejakości, która jest wokół nas, tylko trzeba próbować to jakoś zmienić. Pisarz nie podbijał bębenka naszej megalomani narodowej i mówił „trzeba rozrywać rany polskie, żeby nie zabliźniły się błoną podłości” – tłumaczy profesor Zdzisław Adamczyk.
W uroczystości w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego wzięła udział m.in. Kazimiera Zapałowa, były kustosz w instytucji. Podkreśla, że kiedy dowiedziała się o tym, że Order pośmiertnie zostanie przyznany pisarzowi, bardzo się wzruszyła.
– Pomyślałam wówczas, że najlepiej byłoby, gdyby odznaczenie zostało przekazane naszej instytucji. Nie mógł on trafić do rodziny, ponieważ jego córka Monika Żeromska zmarła w 2001 roku, a nie było innego spadkobiercy – dodała Kazimiera Zapałowa.
Order Orła Białego będzie można oglądać codziennie. Wśród Polaków odznaczonych pośmiertnie są również między innymi Ignacy Daszyński, Roman Dmowski i Janusz Korczak.