Dobiegają końca prace remontowe w kościele pocysterskim świętego Floriana w Koprzywnicy. To jeden z najcenniejszych przykładów architektury romańskiej. Świątynia powstała w XIII wieku. Była wielokrotnie odnawiana.
– Aktualne prace remontowe dotyczyły między innymi barokowej fasady, gdzie były zniszczone rozsypujące się tynki. Ich renowację trzeba było połączyć z odwodnieniem terenu, przebudową kostki brukowej i poprawieniem spadku terenu – powiedział ksiądz Jerzy Burek, proboszcz parafii.
Remontowi poddana została również południowa ściana kościoła świętego Floriana i romańskie detale architektoniczne. Na ścianie były liczne destrukcje kamienia. Powodowało to niszczenie wewnątrz świątyni, ponieważ przesiąkała woda. Pieniądze na remont pochodziły z trzech źródeł: ministerstwa kultury, wkładu własnego parafii oraz od wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Teraz najpilniejszą potrzebą, jeżeli chodzi o właściwe utrzymanie kościoła pocysterskiego w Koprzywnicy jest wymiana blachy na charakterystycznej wieży zwanej kulawką. Nazwa pochodzi od kształtu wieży przypominającej odwrócony do góry kielich bez podstawy. Część obróbek blacharskich oraz wymiana rynien została zrobiona, ale i tak są przecieki. Konieczne jest ułożenie na wieży nowej miedzianej blachy, co będzie kosztować około miliona złotych – dodał ksiądz Jerzy Burek.