Rekonstrukcje historyczne, wspólne koncertowanie, wykłady naukowe, bieg niepodległości, a nawet pokaz laserowy obejrzymy w Kielcach 11 listopada w Dzień Niepodległości. Uroczystości rozpoczną się o 10:30 od złożenia wieńca przed Pomnikiem Niepodległości w Kielcach. Następnie o 11.00 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w katedrze.
O godzinie 12.00 Kielce włączą się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do Hymnu”, gdzie w całym kraju zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. Następnie zgromadzeni przeniosą się na Plac Wolności pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego – informuje Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.
– W czasie przemarszu stu elewów z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej będzie niosło 100 biało-czerwonych flag, które później przekażą mieszkańcom. Przygotowaliśmy także stumetrową flagę, którą reprezentanci wszystkich służb mundurowych oraz mieszkańcy przyniosą na miejsce wydarzenia – mówi Agata Wojtyszek.
Po przybyciu na miejsce rozpoczną się oficjalne uroczystości. Odsłonięte zostaną wieńce z brązu przy pomniku Józefa Piłsudskiego – informuje Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.
– Nie dokładamy do tego pomnika własnej inicjatywy. Jego autor, Paweł Piotrusiński zaprojektował wieńce, które będą pamiątką tego stulecia. Myślę, że to piękny akcent. Wieńce wykonane są z trwałego materiału i mam nadzieję, że będą się podobać – mówi Wojciech Lubawski.
Pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, uważa, że ten rok jest wyjątkowy, a stulecie niepodległości zostanie na długo w naszej pamięci. Święto Niepodległości będzie dla mieszkańców doskonałą okazją do zapoznania się z wojskowym sprzętem.
– Przyjadą m.in. dwa opancerzone transportery kołowe „Rosomak” i hummery, będzie można zobaczyć sprzęt wspinaczkowy, robota saperskiego, czy nurka z wyposażeniem. Wystawimy także nasz sprzęt, który mamy na Bukówce, a także posterunek obserwacyjny podobny do tych, które są używane na misjach zagranicznych – mówi płk Paweł Chabielski.
Na zakończenie głównych uroczystości zaplanowano także rekonstrukcję historyczną – zapowiada Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich.
– Przygotujemy rekonstrukcję nawiązującą do lat 1918-1920. Weźmie w niej udział ponad 100 osób z całej Polski. Oczywiście obecna będzie pirotechnika filmowa, która zawsze jest ogromną atrakcją dla widzów. W przedsięwzięciu udział wezmą także nasze konie kawaleryjskie – dodaje Robert Mazur.
Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN zapowiada, że uroczystościom będzie towarzyszyć wiele dodatkowych wydarzeń.
– Siódmego listopada otwieramy ciekawą wystawę opartą na nieznanych dotąd dokumentach i zdjęciach. Jej tytuł to „Ziemia Świętokrzyska w drodze do niepodległości”. Natomiast 8 i 9 listopada ogólnopolska konferencja „Na stos rzuciliśmy swój życia los”. Rozpoczniemy ją w Urzędzie Miasta – dodaje naczelnik kieleckiej delegatury IPN.
Maria Zuba, poseł PiS mówi, że rządowi bardzo zależy na tym, aby świętowanie miało rodzinny charakter. Dodaje, iż parlament podjął uchwałę, żeby 12 listopada był dniem wolnym od pracy.
– W tym wyjątkowym dniu, będziemy mogli spokojnie i bez pośpiechu przeżywać radość i oddawać cześć tym, którzy tę niepodległość nam przynieśli – mówi parlamentarzystka.
Na uroczystości 11 listopada Urząd Wojewódzki zaprosi wszystkich stulatków z terenu województwa. W województwie świętokrzyskim mieszka 59 osób, które urodziły się w 1918 roku. Każdy będzie mógł także dokonać wpisu do pamiątkowej księgi przygotowanej na tę okoliczność.