W Kielcach znacząco zmniejszyła się skala ubóstwa, zwłaszcza wśród dzieci. Jak informuje Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, w ciągu ostatnich kilku lat o połowę zmniejszyła się liczba osób, które wcześniej korzystały z pomocy ośrodka.
– Czynnikiem decydującym w tej kwestii był program „Rodzina 500 plus”. Zmniejszenie skali ubóstwa wśród najmłodszych obywateli widzimy także w Kielcach. Od ponad dwóch lat, czyli od wejścia w życie rządowego programu, liczba osób, które ubiegają się o pomoc spadła o połowę i wynosi od 4,5 do 5 tysięcy osób – mówi Marek Scelina.
Jak dodał, dużym wyzwaniem nie tylko dla gminy Kielce, ale także dla całego kraju, jak i Europy jest starzenie się społeczeństwa.
Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, przypomniał, że to właśnie z myślą o seniorach w mieście wybudowano 140 mieszkań, w których przebywa około 170 osób starszych. Natomiast w planach jest powstanie kolejnych 60 takich lokali.
– W pomocy społecznej jest na tyle wyzwań, że trzeba cały czas być aktywnym, trzeba obserwować, podejmować decyzje, by pomagać tym najsłabszym, starszym, chorym i niepełnosprawnym. My to robimy, a to świadczy o tym, że Kielce są cywilizowanym miastem – dodał Wojciech Lubawski.
Od wielu lat, co roku w kieleckich obchodach Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem udział bierze Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak przyznał, cieszy się, że już widać efekty programów społecznych skierowanych do najbardziej potrzebujących.
– Programy rządowe mają sens, ponieważ likwidują problem w zarodku, nie pozwalają na częste występowanie zjawiska dziedziczenia ubóstwa czy bezdomności. Wielokrotnie spotykam się, szczególnie w mniejszych miejscowościach, z ludźmi, którzy dziękują za to, że mają przywróconą godność. Matka trójki dzieci, która ze łzami w oczach mówi, że ona od ponad dwóch lat nie musi już w sklepie kupować jedzenia dla dzieci na tzw. zeszyt, to jest naprawdę wzruszające – dodał Krzysztof Słoń.
Dziś w Kielcach odbyły się Obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem. Ma on zwrócić uwagę społeczeństwa na osoby zagrożone biedą i wykluczeniem społecznym. Uroczystości rozpoczęły się w południe przy Kieleckiej Płycie Praw Człowieka na ulicy Sienkiewicza. Następnie uczestnicy przeszli przed Krzyż Pamięci Zmarłych Bezdomnych, który znajduje się przy dworcu PKP, gdzie odmówili modlitwę za wszystkich zmarłych bezdomnych.