W Samborcu uroczyście poświęcono sztandar gminy. Kilka miesięcy temu radni podjęli uchwałę o ustanowieniu gminnych symboli. Łączą one tradycję i współczesność. W herbie znajduje się czerwona tarcza, na której widnieją dwie srebrne złamane strzały odwrócone do siebie grotami. Takim herbem posługiwał się ród Bogoriów Skotnickich, który miał swoje posiadłości w gminie Samborzec. Do dziś zachował się ich dworek.
Wójt Samborca Witold Surowiec powiedział, że opracowując gminne insygnia postanowiono przypomnieć Bogoriów Skotnickich, ponieważ mieli oni duże zasługi dla rozwoju gminy. Żyli na tym terenie od XII wieku do 1945 roku. W tym czasie przyczynili się m. in. do utworzenia spółdzielni ogrodniczej, przekazali plac pod budowę szkoły, ufundowali kościół w Skotnikach, byli zaangażowani w powołanie ochotniczej straży pożarnej. Na sztandarze są również dwa złote jabłka znajdujące się po bokach herbu rodowego Skotnickich. Jest to nawiązanie do teraźniejszości. Gmina Samborzec to teren typowo sadowniczy.
Uczestniczący w uroczystościach przedstawiciel rodu Skotnickich Michał Skotnicki powiedział, że dziękuje za to wyróżnienie, które jest dowodem pamięci o jego rodzinie. Podkreślał, że mieszkańcy gminy i ród Skotnickich mają wspólną, wielowiekową historię. Mówiąc o tych relacjach przypomniał trudniejsze czasy, gdy wkroczyła Armia Czerwona, okres komunizmu i czasów stalinowskich.
– Moja rodzina była bardzo wspierana wówczas przez mieszkańców. Dzięki czemu przetrwali w Warszawie najtrudniejsze czasy – powiedział Michał Skotnicki.
Opracowanie herbu i sztandaru trwało ponad rok. Wszystko wymagało uzyskania pozytywnej opinii komisji heraldycznej oraz ministerstwa spraw wewnętrznych.
Uroczystości poświęcenia sztandaru były połączone z odsłonięcie tablicy upamiętniającej setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.