Coraz bliżej budowy otwartego basenu termalnego z wodą leczniczą w Kazimierzy Wielkiej. Tamtejsze starostwo powiatowe ma już gotowy projekt budowlany obiektu i pozwolenie na rozpoczęcie robót. Projektanci kończą również prace nad dokumentacją budowy rurociągu i ciepłowni geotermalnej, które mają być częścią inwestycji.
Władze powiatu przewidują, że przetarg na budowę basenu będzie mógł być ogłoszony na początku przyszłego roku.
Sebastian Cichy, odpowiedzialny za inwestycje informuje, że basen powstanie w sąsiedztwie istniejącego budynku krytej pływalni. Leczniczy obiekt, razem z parkingami i całą infrastrukturą towarzyszącą, zajmie około 20 arów powierzchni. Na jego terenie znajdą się dwie niecki basenowe o wymiarach 10 na 18 metrów i głębokości 135 centymetrów. Przy basenie powstaną groty solna i jodowa, miejsca do relaksu i strefa leżakowa. Będzie także pomieszczenie z eksponatami archeologicznymi ze Słonowic i sala multimedialna.
Lecznicza woda zostanie doprowadzona do basenu za pomocą rurociągu z odwiertu w Cudzynowicach. Jej temperatura ma wynosić około 37 stopni Celsjusza. Otwarty basen ma pełnić swoją leczniczą i rekreacyjną funkcję przez cały rok. Sebastian Cichy podkreśla, że będzie to pierwszy tego typu obiekt w kraju. Jak tłumaczy, w Polsce występują wprawdzie otwarte baseny termalne, ale nie są wypełnione wodą siarczkową. Baseny lecznicze w Solcu-Zdroju są natomiast obiektami zamkniętymi. W Kazimierzy Wielkiej kąpieli będzie można zażywać pod gołym niebem.
Całkowity koszt inwestycji, razem z budową rurociągu i ciepłowni geotermalnej, szacowany jest 15 milionów złotych. W 85% koszt mają pokryć dotacje unijne. Resztę, czyli około 2,5 miliona złotych, dołożą samorząd powiatu i gminy Kazimierza Wielka. Jak mówi zastępca burmistrza Łukasz Maderak, ratusz ma już zabezpieczone na ten cel pieniądze.
– Liczymy, że inwestycja przyczyni się do rozwoju miasta i zainteresuje przyszłych inwestorów możliwością budowy w sąsiedztwie obiektów uzdrowiskowych.
Kazimierski magistrat kończy prace nad opracowaniem nowego planu zagospodarowanie przestrzennego dla strefy zdrojowej. Po odbytych konsultacjach społecznych mieszkańcy nie wnieśli swoich uwag do proponowanych zmian. Uchwałę w tej sprawie podejmie przyszła rada miejska.
W sierpniu Ministerstwo Zdrowia przyznało Kazimierzy Wielkiej status obszaru ochrony uzdrowiskowej, który zezwala na prowadzenie lecznictwa uzdrowiskowego na terenie miasta i trzech sąsiednich miejscowości: Cudzynowic, Donosów i Słonowic w zakresie chorób reumatologicznych, osteoporozy, chorób kardiologicznych i nadciśnienia.