W Sandomierzu uroczyście odsłonięto i poświęcono pomnik uczestnika walk na Westerplatte plutonowego Władysława Barana. Pomnik stanął przy ulicy Mickiewicza w centrum miasta.
Uroczystość odsłonięcia monumentu odbyła się w asyście wojskowej. Starosta sandomierski Stanisław Masternak powiedział, że pomnik to symbol i hołd dla wszystkich obrońców Polski.
– Westerplatczycy wierzyli w to, że uda im się obronić kraj. Obyśmy nigdy nie byli w takiej sytuacji jak ci młodzi ludzie w ‘39 roku- dodał starosta.
Pomnik poświęcił ksiądz Szczepan Madoń, a odsłoniła go prawnuczka plutonowego Władysława Barana, Paulina Szmolka, która powiedziała, że dla całej rodziny jest to wielkie wyróżnienie, ponieważ przypomniana została postać, która może być wzorem dla przyszłych pokoleń. Plutonowy Władysław Baran w 1976 roku nie mógł mieć pogrzebu z udziałem wojska. Odstąpiono od udziału wojskowej asysty, gdy żona plutonowego zdecydowała, że będzie to pogrzeb katolicki.
Piątkowa uroczystość zgromadziła wiele delegacji oraz mieszkańców. Przedstawiciele poszczególnych środowisk złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku. Wśród nich był poseł PiS Marek Kwitek, który stwierdził, że odsłonięcie monumentu, to bardzo piękna i wzruszająca chwila. To oddanie czci zapomnianemu w Sandomierzu bohaterowi. Poseł przypomniał, że po walkach na Westerplatte Władysław Baran dostał się do niemieckiej niewoli, skąd uciekł. Walczył w Armii Krajowej. Był aresztowany przez NKWD i zesłany na Sybir. Wrócił w 1947 roku.
Pomnik jest wykonany z głazu wydobytego z dna Wisły. Dzieło należy do sandomierskiego artysty Mariusza Pęgielskiego.