Od połowy września będzie można składać wnioski do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”.
We wtorek w województwie świętokrzyskim rozpoczął się cykl spotkań informacyjnych z mieszkańcami świętokrzyskich gmin, na którym eksperci wyjaśniają kto i w jakim zakresie może skorzystać z dofinansowania na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków. W środę odbyly się kolejne dwa spotkania w Ciekotach i Samsonowie.
Andrzej Pruś, radny sejmiku województwa świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że pierwsze spotkanie informacyjne dotyczące rządowego wsparcia dla mieszkańców na termomodernizację budynków pokazało, że mieszkańcy są zainteresowani.
– Dotychczas niektóre świętokrzyskie samorządy, dofinansowywały wymianę pieców centralnego ogrzewania. Natomiast ten rządowy program, jest bardziej kompleksowy w tym zakresie. To nie tylko wymiana pieców na te najnowocześniejsze piątej generacji, to także termomodernizacja budynków – powiedział.
Andrzej Pruś zaznacza, że pierwszym punktem, który trzeba będzie zrealizować jeszcze przed złożeniem wniosku, będzie wykonanie audytu energetycznego budynku, który przygotują specjaliści funduszu ochrony środowiska. Koszty audytu będą wliczone w kwotę dofinansowania, jaką uzyskają beneficjenci.
– Przeprowadzenie audytu spowoduje, że mieszkańcy będą mieli dokładną wiedzę, dotyczącą inwestycji, które będzie można przeprowadzić w ramach dofinansowania. Może to być nie tylko wymiana źródła ciepła, ale też m.in. wymiana okien, drzwi czy bram garażowych. O wszystkich wątpliwościach mieszkańcy będą mogli rozmawiać z ekspertami podczas spotkań we wszystkich gminach województwa świętokrzyskiego – dodaje.
Andrzej Pruś dodaje, że dla wszystkich beneficjentów programu, których nie będzie stać na wkład własny na realizację inwestycji, Bank Gospodarstwa Krajowego będzie oferował atrakcyjne kredyty na preferencyjnych warunkach, z możliwością spłaty rozłożoną na 15 lat.
Na najbliższe 10 lat rząd przeznaczył na realizację programu „Czyste Powietrze” ponad 100 mld złotych.
Dziś spotkania z ekspertami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbędą się w Ciekotach w Centrum Edukacyjnym Szklany Dom, i w remizie OSP Samsonowie. Obydwa spotkania rozpoczną się o godzinie 16.00.
Harmonogram spotkań na najbliższy tydzień:
5 września br., godz. 16.00
– Samsonów (gmina Zagnańska) – Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Zagnańska 3;
– Ciekoty (gmina Masłów) Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”;
6 września br., godz. 16.00
– Łagów – Restauracja Zacisze, ul. Rakowska 5;
– Chmielnik – Chmielnickie Centrum Kultury, Starobuska 10;
7 września br., godz. 16.00
– Wola Jachowa (gmina Górno) – Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej;
– Wodzisław – Świetlica Środowiskowa, ul. Kościelna 6;
8 września br., godz. 11.00
– Bodzentyn – Zespół Szkolno-Przedszkolny (sala gimnastyczna), ul. Rynek Górny 11;
– Daleszyce – Ochotnicza Straż Pożarna, Plac Staszica 8;
– Piekoszów – Biblioteka – Centrum Kultury, ul. Częstochowska;
8 września br., godz. 16.00
– Pierzchnica – Ochotnicza Straż Pożarna, ul. Adama Mickiewicza;
9 września br., godz. 11.00
– Fałków – Zajazd Podzamcze, ul. Spacerowa 2a;
9 września br., godz. 16.00
– Chęciny – Centrum Kultury i Sportu, ul. Armii Krajowej 18A;
– Nowy Korczyn – Ochotnicza Straż Pożarna, ul. Józefa Piłsudskiego 8;
– Strawczyn – Samorządowe Centrum Kultury i Sportu, ul. Żeromskiego 16.