Na sześć propozycji do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego będą mogli głosować mieszkańcy Sandomierza. Tyle wniosków przeszło weryfikację, czyli spełniło wszystkie wymogi określone regulaminem.
– Dwie propozycje nie zostały zakwalifikowane, bo były przeszacowane albo zaplanowano je na terenach nienależących do miasta – poinformowała zastępca burmistrza Sandomierza Katarzyna Zioło.
Wyborem zgłoszonych propozycji zajmował się Zespół do spraw Budżetu Obywatelskiego Sandomierza.
Priorytetem wśród wniosków przygotowanych przez mieszkańców jest sport i zdrowy styl życia. Dwa projekty to budowa siłowni plenerowych na ul. Schinzla oraz na Wielowiejskiej. Jest także projekt dotyczących organizacji gier podwórkowych. Propozycja skierowana jest do dzieci i młodzieży z terenu całego miasta. Kolejny wniosek to mural ph. „Stop dewastacji Sandomierza” na bloku wybudowanym dla powodzian przy ul. Schinzla. W nowej siedzibie Szkoły Podstawowej nr 4, czyli w budynku po byłym Gimnazjum nr 1 miałaby powstać platforma dla osób niepełnosprawnych. Multiroom – to z kolei propozycja dotycząca Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie planowane jest utworzenie multimedialnego pokoju, w którym mieszkańcy Sandomierza mogliby korzystać z zasobów tej placówki.
W tym roku na potrzeby budżetu obywatelskiego zmieniony został regulamin. Chodzi o termin głosowania, który z wakacji przesunięto na wrzesień, aby wszyscy zainteresowani mogli oddać swój głos. Zrezygnowano też z realizacji projektów cyklicznych, które pojawiały się co rok, jak np. organizacja dożynek w Nadbrzeziu.
Głosowanie nad projektami budżetu obywatelskiego odbędzie się w Sandomierzu po raz czwarty. Dotychczas zrealizowano m.in. miasteczko ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej nr 3, schodołaz w kinie Starówka. W trakcie realizacji są zajęcia sportowe z koszykówki pn. „Od Sandomierza do NBA 2”. W ubiegłym roku doprowadzono energię elektryczną do ogródków działkowych. Trwa realizacja projektu „Jasno, czysto i bezpiecznie” na ul. Milberta, gdzie m.in. powstanie boisko do piłki siatkowej.
Głosowanie nad projektami zgłoszonymi w tym roku odbywać się będzie od 3 do 21 września. Warunkiem realizacji danego projektu jest to, aby uzyskał co najmniej 200 głosów, co stanowi 2 procent mieszkańców uprawnionych do głosowania.
Na wszystkie projekty budżetu obywatelskiego w miejskiej kasie zabezpieczono kwotę 375 tysięcy złotych, która w zupełności wystarczy – zapewnia wiceburmistrz Katarzyna Zioło.