W Łoniowie uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą rozbrojenie i zlikwidowanie posterunku żandarmerii niemieckiej, czego dokonali żołnierze Batalionów Chłopskich. Niemcy stacjonowali w pałacu w Łoniowie, było ich tam 14. Akcję przeprowadzono 22 października 1943 roku.
Tablica pamiątkowa pochodzi z 2004 roku. Do niedawna znajdowała się na pałacu, jednak zmienił się właściciel tego obiektu i władze gminy zdecydowały o przeniesieniu tablicy w inne miejsce. Teraz znajduje się ona na Pomniku Niepodległości w sąsiedztwie kościoła parafialnego.
Jak powiedział wójt Łoniowa, Szymon Kołacz, to bardzo dobrze, że tablica została przeniesiona, ponieważ znajduje się teraz w sąsiedztwie innych upamiętniających ważne wydarzenia jak cud nad Wisłą i okres okupacji 1939-45. Przy pomniku odbywają się uroczystości patriotyczne, delegacje składają kwiaty zapalają znicze – dodał wójt.
Iga Zamoyska z sandomierskiego oddziału Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego stwierdziła, że wydarzenia z 43 roku, do których doszło w Łoniowie miały ważne znaczenie. Przede wszystkim było to podjęcie walki zbrojnej przez partyzantów z Batalionów Chłopskich, którzy tym samym wykazali się postawą patriotyczną i zaznaczyli istnienie polskiego podziemia podejmującego walkę o Polskę.
Uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy poprzedziła msza w koście pw. św. Mikołaja Biskupa w Łoniowie.