Od dziś kielczanie powyżej 60 roku życia będą mogli korzystać ze zniżek w placówkach kulturalnych prowadzonych przez miasto oraz w wybranych punktach usługowych i gastronomicznych, czy sklepach odzieżowych. Rabaty sięgać będą od 5 do nawet 70%.
Jak powiedział prezydent Kielc Wojciech Lubawski z jednej strony to konkretne finansowe ulgi, a z drugiej kolejna integracja środowiska seniorów, którzy od dziś mogą posługiwać się kartą, która przypomina wyglądem bankomatową. Miasto inauguruje program Karta Seniora.
Jak powiedział Gość Radia Kielce dotychczas w projekcie uczestniczy 26 prywatnych firm m. in. turystycznych, kwiaciarni, czy restauracji. Prezydent wyraził nadzieję, że udział w programie będzie dla nich formą promocji i zwiększy ich zyski. Wśród miejskich instytucji nowością wynikającą z karty są ulgi 50% na przejazdy komunikacją miejską i wejścia na baseny.
Wojciech Lubawski przypomniał, że miasto jest prekursorem polityki senioralnej w kraju. Dziś do nas przyjeżdżają różne delegacje chcące poznać szczegóły realizowanych pomysłów. Jednym z nich jest budowa mieszkań chronionych. W Kielcach powstało już około 200 lokali, a kolejnych 50 zostanie jeszcze wybudowanych. Ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Seniorzy mają stałą opiekę sanitariusza i lekarza. Koszty ich utrzymania w porównaniu do miejsc w DPS-ach są niewielkie. Z punktu widzenia psychologicznego lokatorzy czują się nadal niezależni i potrzebni.
Kolejnym ciekawym pomysłem ratusza było zakładanie klubów seniora. Obecnie jest ich 11. Jak dodał prezydent Kielc, to miejsca, gdzie osoby na emeryturze mogą dalej być aktywni. Uczą się języków, obsługi komputera, tańca, mają się gdzie spotkać i rozwijać swoje pasje. To bardzo ważne w kontekście danych demograficznych, z których wynika że nasze społeczeństwo się starzeje. Obecnie w Kielcach mieszka około 60 tysięcy osób po 60. roku życia.