W muszli koncertowej Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju trwa finałowy konkurs 42. Buskich Spotkań z Folklorem. To coroczny przegląd i konkurs kapel, zespołów śpiewaczych i solistów, którzy w swojej twórczości sięgają do kultury ludowej. W trakcie sobotniej i niedzielnej części imprezy zaprezentuje się 66 wykonawców.
To laureaci rejonowych przeglądów, które odbyły się w Ciekotach, Nowym Korczynie, Opatowie i Jędrzejowie. Do tegorocznej edycji konkursu łącznie przystąpiło prawie 130 wykonawców. Finaliści powalczą o nagrodę Grand Prix im. Piotra Gana dla najlepszej kapeli oraz nagrodę imienia Haliny Szelestowej dla najlepszego solisty lub zespołu śpiewaczego.
Jerzy Szczyrba z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, który jest organizatorem wydarzenia tłumaczy, że przegląd ma na celu promowanie kultury ludowej regionu i popularyzację muzykowania, śpiewu i tańców ludowych. Dodaje, że w konkursie brany pod uwagę jest dobór repertuaru, poziom artystyczny, użycie gwary ludowej i tradycyjnych strojów ludowych oraz ogólny wyraz artystyczny. – Najbardziej zwracamy uwagę na tzw. archaizmy i użyte zwroty melodyczne, które zachowały się do dziś przekazywane z pokolenia na pokolenie. W śpiewie doszukujemy się przede wszystkim słownictwa gwarowego – podkreśla Jerzy Szczyrba.
Gościem specjalnym 42. Buskich Spotkań z Folklorem był Zespół Pieśni i Tańca Miechowiacy z Miechowa. Choreograf grupy Joanna Dulińska-Litewka mówi, że do grupy należy obecnie 50 członków w różnym wieku, w tym również dzieci i młodzież. Zespół chętnie uczestnicy w podobnych wydarzeniach prezentując kulturalny dorobek ziemi miechowskiej. Na scenie grupa zaprezentowała m. in. taniec z kosami nawiązujący do bitwy pod Racławicami i postaci Bartosza Głowackiego.
Przysłuchujący się występom artystów mieszkańcy i kuracjusze nagradzali kolejnych wykonawców gromkimi brawami. Jak mówili, cenią muzykę ludową, która ich zdaniem sprzyja wyłącznie dobrej zabawie.
Buskie Spotkania z Folklorem to nie tylko ludowa muzyka, ale również towarzyszący przeglądowi piknik, na którym nie brakuje tradycyjnych potraw i ludowego rzemiosła. Swoje wyroby prezentują ludowi rękodzielnicy, koła gospodyń wiejskich i lokalne firmy, które specjalizują się w produkcji naturalnych, nieprzetworzonych produktów spożywczych.
Sobotnie i niedzielne występy potrwają do wieczora. Uroczyste wręczenie nagród i koncert laureatów 42. Buskich Spotkań z Folklorem odbędzie się 10 czerwca w kieleckim Parku Miejskim.